| kosti99 a întrebat:

Salut, mă întrebam dacă e vreo problema sa folosești diverse repetiții la sala, adică trebuie sa ai mereu un program bine stabilit sau poate fi diversificat ca tot o sa se vadă ceva rezultate după câteva luni/un an? Spre exemplu, sa nu fie mereu același număr de repetiții sau aceleași exerciții. Pana la urma si dacă lucrezi într-un domeniu care te solicita fizic tot o sa se cunoască ceva creștere musculatura, deci aici de ce ar fi diferit?

3 răspunsuri:
| Cortex a răspuns:

Asa este indicat, sa diversifici. Daca luna asta pui accent pe 3 exercitii, luna viitoare vei pune accent pe alte exercitii. Daca timp de un an ai aceeasi rutina de antrenament vei avea rezultate, dar slabe in comparatie cu rezultatele pe care le vei avea daca diversifici.Eu am cate o luna in care nu fac deloc un anumit exercitiu pentru ca asa simt, ca muschiul respectiv s-a "saturat" sa fie lucrat in continuu, pur si simplu simt ca nu imi mai place sa fac acel exercitiu, ca nu primesc rezultate acceptabile, dupa o luna de pauza fac din nou acel exercitiu si simt ca rezultatele sunt mai pronuntate decat inainte. Diversifica intotdeauna, rutina e moartea pasiunii iar daca nu pui pasiune in ceea ce faci vei avea rezultate minime.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sunt mituri. Cunosc antrenori personali care se antreneaza cu acelasi program si cate 1 an - 2. Se zice ca se obisnuieste muschiu cu exercitiile, dar el nu creste pe baza tensiunii provocate, cand simti ca devine usor maresti greutatea. 10-12 repetari/serie, poti mai mult maresti. E mai recomandat sa schimbi antrenamentele/frecventa lor daca esti o persoana care se plictiseste repede. Pentru a incerca ceva nou, o noua provocare gen laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti incepator poti face linear periodization dar ca intermediar iti trebuie schimbat putin cum zici tu, ondulating periodization, conjugated sau concurrent training(recomand eu) asta il fac. Mentin seriile si repetarile la fel dar schimb exercitiul putin la fiecare 1-3 saptamani