| Tony0102 a întrebat:

Salut! Mi-am făcut o comandă de "Impact Whey Protein" este bun pentru a crește în masa musculară? Și pentru energie?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Consumul de suplimente proteice nu crește automat masa musculară, acesta este un mit, o legendă urbană.
2. Proteinele nu sunt un aliment care dă energie.

| Cosmin86 a răspuns:

De cand sunt proteinele o sursa de energie?

| CrMarCos a răspuns:

In masa musculară crești doar daca ești pe surplus caloric adică mănânci mai multe calorii decât caloriile la menținere. Aceste calorii se împart în macrinutrienti(carbohidrați, grăsimi și proteine). Pentru masa recomand 1, 7 Gr proteina pe kilogram corp, 1 Gr grăsime pe kilogram corp și restul carbohidrați ( 80% carbohidrați complecși restul simpli). Nu recomand mai mult de 2 kg pe lună. La slăbit 4 kg iar la masa musculară 2. Nu te speria că pe masa musculară o sa acumulezi și ceva grăsime, nu o sa pui doar mușchi curat

| IonelV74 a răspuns:

Da, verifica valorile nutritionale pentru a vedea continutul de proteina. Cei mai multi recomanda 1, 2g de proteina per KG pentru a creste in masa musculara deci daca ai 70kg x 1, 2 = Undeva la 84 g de proteine pe zi. Eu am WPI de pe ProNutrition cu 45g de proteine per shake si imi ajunge unul pe zi (cu conditia sa iau proteine si din mancarurile zilnice - omlete etc.) Daca nu apuc sa mananc proteine pentru orice motiv (merg la gratar sau is plecat de acasa etc) imi fac 2 shake-uri pe zi