| Robertutzu_Robert_1990 a întrebat:

Salut oameni! Am si eu o problema la franele mele de la bicicleta.Am niste frane V-brake.In momentul in care pun frana un brat imi ramane blocat si imi infraneaza roata!
Ati putea sa ma ajutati cu ceva? Va multumesc.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Posibile cauze:
Arcul poate fi sarit de pe bratul care ramane blocat. Poti vedea vizibil asta uitindu-te cum e arcul pozitionat la celalalt brat.
Arcul poate fi rupt. La fel iti dai seama.
A intrat mizerie la surubul ce sustine bratul si e folosit pe post de pirghie. Demontezi bratul, pui putina vaselina acolo, si montezi la loc, nici nu stii ce mult poate face o picatura de ulei sau vaselina!
Bratul e strimb datorita vreunei lovituri. Te uiti atent la el dupa ce il demontezi, se va vedea daca e strimb.

| Robertutzu_Robert_1990 explică (pentru cristi202):

Multumesc.mult am sa incerc astazi asta!

Răspuns utilizator avertizat