| RangerJ a întrebat:

Recent am achizitionat o gantera cu mai multe greutati cu o greutate total de in jur 14-15 kg, stiu ce exercitii sa fac, ar nu stiu cand sa schimb greutatile, astazi de exemplu am facut 4 seturi de exercitii a cate 40 de ridicari cu pauze de 1-2 min la fiecare 10 ridicari pentru ambele brate cu 5-6 kg...
Deci. -La cat timp trebuie sa mai adaug greutati?
-Vreau sa fac zilnic, trebuie sa le fac mereu la aceeasi ora?
-Pot sa beau un ou crud odata la 2-3 zile?

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. de ce zilnic, muschii cresc in zilele de pauza.

Daca tu faci zilnic, EI CAND DRACU mai cresc?

Se lucreaza o grupa pe saptamana.

Daca luni faci biceps, pana lunea urmatoare NU te atingi de biceps ( si faci alte grupe )

2. oul crud are o enzima ( avidina ) care IMPIEDICA absorbtia proteinelor.

+ ca oul are putine proteine.

Un ou are 7 grame de proteine, eu mananc vreo 150-200 de grame pe zi d proteina

3. Sigur ca iei proteina : 6 fripturi pe zi + oua, branza, migdale, nuci.

Altfel ramai un copil firav.

p.s. : cu o gantera ramai FIRAV, du-te la sala si fa antrenamente serioase ( presa militara, tractiuni la bara, paralele, impins culcat, indreptari, ramat, etc. )

| RangerJ explică:

Editbig grinaca ar fi sa iau proteine, imi puteti sugera cand, cat si mai ieftine...