| 6693 a întrebat:

Salutare tuturor! happy
Pentru skandenberg, sa am forta si sa imi pot
pune colegii la liceu // sunt clasa a 9-a as vrea
sa-i pun si pe cei de a 10-a happy //
Acum...eu ma antrenez astfel:
De 2 ori pe zi... odata cand vin de la scoala, pe la 16:30
ma apuc de ele:
-20flotari;-40 abdomene;
apoi pe un scaun, pun cotul pe genunche si fac cam 70 ridicari
pe ambele brate...siti voi,pentru antebrat,apoi pentru incheietura
pun antebratul pe genunche, incheietura sa nu stea pe picior si fac ridicari din incheietura cam 30....pe ambele brate

Apoi seara cand ma culc fac inainte cam 10 flotari, 30 abdomene si ridica cam 40 pe cate-o mana si din nicheietura
cam 30, sunt deja obosit de la primul antrenament...
Nu stiu daca este bine ceea ce fac,ar trebui sa fac alte exercitii? nu vr neaparat sa-i pun pe toti, macar colegii de clasa happy
M-am exprimat cat am putut de bine...nu cunosc anumite tipuri de exercitii si v-am spus in cuvintele mele ceea ce fac happy cred ca ati inteles...
Of,cat am scris, doamne happy
Fac asta zilnic...si nu stiu daca e bine,ar trebui sa fac
la cate o zi pauza intre ele? (o zi da,una nu...)
Sa continui tot asa?
A da, fac si cate 10 tractiuni in primul 'antrenament', daca se pot
numi antrenamente

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ok, sa stii cateva lucruri :

1. muschii si forta se dezvolta in zilele de pauza. de-aia multi fac 2-3 antrenamente / saptaman

2. flotari si abdomene -> pierzi vremea cu ele

3. https://www.youtube.com/watch?v=JgIDgi-g2Sk

Acolo e o mica rutina folosita de mine.

Izometrie = contractie fara miscare, gen faci o tractiune ( cu incheietura indoita evident ) si te opresti la 90 de grade sus si ramai cat poti.

Sau mai poti face tractiuni in prosop ( cu izometrie cand ajungi sus, te opresti si ramai 10-15 secunde. poti mai mult, maresti greutatea ).

Si fa-ti si o alimentatie speciala, bazata pe PROTEINE si carbohidrati, fara asta nu faci nimic.

p.s. : cel mai si cel mai bun antrenament ramane tot skandenbergul efectiv ( dar antrenament cu oameni, NU meciuri ), du-te la un club de skandenberg.

Eu acum sunt la clubul "lupii dacici", unde vin Instalatorul, Valahu, etc.

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. antrenamentul tau n-are nicio legatura cu skandenbergul, nici macar nu faci izometrie!

2. ce tehnica ai? top-roll, hook, side-pressure, push?

| 6693 explică (pentru Cosmin86):

Salut,
1.Nu stiu ce-i aia izonometrie, daca imi poti explica putin,+un execitiu ceva ce-mi recomanzi?happy
2.De obicei incerc hook sau top-roll, doar asta stiu si cred ca le fac corect...(*cred* eu, din ce am vazut pe yt si citit pe net)

| 6693 explică (pentru Cosmin86):

Ti-am dat funda deja, pentru ca esti singurul care m-a ajutat cat de cat tongue...
1.Cea mai apropiata sala de skandenberg, e in orasul alaturat, la 50kmstraight face...deci nici-o s ansa laughing
2.Am incercat sa stau agatat de bara, la 90 de grade, dar pot maxim 10 secunde...e suficient? si cat de des s a fac asta...
3.Alimentatia...pai mananc si eu ce se gatestelaughing o ciorba, alea laea, cu carne prajita/la gratar.Ce anume ar trebui mai concret?
4.De la flotari, spun multi ca faci si incheietura si antebrat si biceps, acum nu stiu...iar abdomenele...le fac ca-mi place sa
am si eu cat de cat patratele laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru 6693):

Legat de 4 : aia care zic asta sunt COMPLET IDIOTI.

Bicepsul nici macar nu participa la flotari. Cum naiba faci incheietura la flotari, cand incheietura e fixa?

Ti-am aratat cateva exercitii de skandenberg facute de mine, concret.

Legat de 3 : fripturi ( mai multe pe zi ), oua, branza, peste combinate cu orez/cartofi/mazare/linte

La 2 : ai stat cu incheietura indoita? sa faci si asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 6693):

Ok, sa stii cateva lucruri :

1. muschii si forta se dezvolta in zilele de pauza. de-aia multi fac 2-3 antrenamente / saptaman

2. flotari si abdomene -> pierzi vremea cu ele

3. https://www.youtube.com/watch?v=JgIDgi-g2Sk

Acolo e o mica rutina folosita de mine.

Izometrie = contractie fara miscare, gen faci o tractiune ( cu incheietura indoita evident ) si te opresti la 90 de grade sus si ramai cat poti.

Sau mai poti face tractiuni in prosop ( cu izometrie cand ajungi sus, te opresti si ramai 10-15 secunde. poti mai mult, maresti greutatea ).

Si fa-ti si o alimentatie speciala, bazata pe PROTEINE si carbohidrati, fara asta nu faci nimic.

p.s. : cel mai si cel mai bun antrenament ramane tot skandenbergul efectiv ( dar antrenament cu oameni, NU meciuri ), du-te la un club de skandenberg.

Eu acum sunt la clubul "lupii dacici", unde vin Instalatorul, Valahu, etc.

| Cosmin86 a răspuns:

Apropo, vii la nationale?

24-26 aprilie, Bucuresti sau Brasov ( nu s-a stabilit locatia inca )

| 6693 explică (pentru Cosmin86):

Mi-ar placea foarte mult sa vin..insa eu sunt din
Segarcea, Dolj, la cam 30km de Craiova... poate la Craiova
daca s-ar face ceva...pana la Bucuresti sunt 300km apox...
Deci nu am nici-o sansa happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru 6693):

Ai facut vreodata skandenberg la o masa speciala?

Ce tehnica ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru 6693):

Deci, cum tragi la skandenberg?

Top-roll, hook, side pressure, push/press?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luni fa diferite tipuri de flotari; marti abdomene si antebrat; miercuri faci tractiuni; joi pauza(sa nu faci doua antrenamente intr-o zi), dupa 3 zile de exercitii faci o zi pauza asa cum ti-am dat eu exemplu..........inainte de culcare sa nu faci exercitii! si dupa ce mananci trebuie sa astepti min. o ora

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Alt copil mic care isi da cu parerea.