| Vlad1hslbs a întrebat:

Sa spunem ca subiectul este frica de inot( asa in mare asta e subiectul). Sa incepem insa cu inceputul. Am facut cursuri de inot in doua locuri. Prima oara am facut nu stiu ce nebunie de raceala/boala de la clor, apoi m-am lasat pentru ca era sa ma inec. Tin sa mentionez ca nu imi este frica de apa si de scufundat capul in bazin, ci doar de actiunea de a inota in sine. Am 14 ani si inotul este cam singura chestie pe care nu o pot face ca sport( stiu sa merg pe bicicleta daca ajuta cu ceva). Asadar, aveti niste sfaturi? Cum sa imi inving teama de ÎNEC as spune mai mult. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am nascut la mare, si nu mi-a fost frica nici o data de apa. Si era sa ma inec de cateva ori. O data mi-a intrat nisip in ochi si nu mai vedeam nimic, erau valuri fff mari, si de fiecare data cand scoteam capu sa vad in ce parte sa o iau, ma mai plesnea asa cate un val si imi taia respiratia. A venit un salvamar si m-a salvat, ( eu am crezut ca e verisorul meu, dupa ce m-a scos am vazut).
Dar n-am fost speriat nici o clipa, ca m-as putea ineca. Acum ca adult ma uit inapoi si m-as fi speriat.
Ideea e ca panica nu ajuta deloc, daca te gasesti in situatii de-astea. Trebuie sa-ti pastrezi calmul si energia.
Alta data, jucam volei in piscina, la limita, atingeam jos dar daca ma duceam mai in fata era apa, trecea de ochi. N-am calculat bine, si dupa ce am sarit sa dau in minge, cumva am inhalat apa in plamani. Mi-a taiat respiratia, nu mai puteam respira. Nu imi mai dadea voie gatu sa respir. Parca se blocase, nu stiu cum sa explic.
Cu toate astea mi-am pastrat calmu, si am inotat singur pana pe margine, m-am catarat pe marginea aia si m-am pus jos pe burta, si ma chinuiam sa prind macar o gura de aer. Venisera toti prostii cerc in juru meu ceea ce m-a facut sa ma panichez si mai tare. Dar in piscina am incercat sa imi pastrez calmu si sa apuc sa ies, fara sa ma panichez, ca altfel cine stie, dadeam de 2 ori din maini oboseam, si pana ma vedea cineva era pa.
Ideea e ca daca iti pastrezi calmul, nimic rau se poate intampla.
N-ai cum sa te ineci.
Imagineaza-ti pe astia care fac imo, Au un curs, te pun intr-o capsula care simuleaza un elicopter, legat cu centuri de siguranta, apoi te baga intr-o piscina, si se roteste capsula aia cu capu-n jos, si trebuie sa iti pastrezi calmu, sa deschizi centura, si sa iesi la suprafata. big grin