| eTUTORIALE a întrebat:

vreau sa va intreb:
Cum pot sa imi inving teama de apa?
Eu stiu cat de cat sa inot dar daca ma duc la apa mare imi este frica. Niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Exerseaza mult in apa ce are o adancime la care te simti in siguranta, exerseaza pana cand te simti sigur pe tine, oricum, apa te tine la suprafata,si mie imi era frica de apa adanca dar dupa cateva zile de exersare am constatat ca nu este cine stie ce, invata sa inoti bine, roaga pe cineva sa te ajute, cineva ce se pricepe, nu pe oricine!
Invata sa te scufunzi, inoata pe sub apa, vezi cat de mult poti inota tinandu-ti respiratia, este important sa stii cat iti poti tine respiratia si nu fa marea greseala sa cobori pana cand aproape nu-ti mai poti tine respiratia! Daca te panichezi faci si mai rau, incepi sa fii agitat, faci miscari bruste si gresite asa ca mai rau faci, in apa trebuie sa fii relaxat! Invata sa faci pluta, stai pe spate, roaga pe cineva sa te ajute, gen sa te tina pana cand te obisnuiesti cu ideea ca apa te tine, pentru a putea face pluta corespunzator este recomandat sa tii o cantitate cat mai mare de aer in plamani, aerul fiind foarte usor nu iti afecteaza greutatea in schimb cavitatea toracica [daca nu gresesc denumirea] se dilata cand tragi aer in piept, ceea ce inseamna ca densitatea corpului tau scade, scazand densitatea, aplicand legea lui... neh, prea mult ma afund, densitatea corpului devine mai mica decat cea a apei astfel apa te tine la suprafata, daca incerci sa faci pluta dupa ce ai dat afara tot aerul din piept vei constata ca incepi sa te scufunzi! Baga pe la strand si invata sa inoti si afla cum se comporta organismul tau sub apa, cat de mult rezisti tinandu-ti respiratia, etc. Bafta! Recomandarea mea, nu te avanta in locuri ce nu sunt special amenajate pentru inot, sunt unele lacuri in care s-au inecat foarte multe persoane, efectiv s-au dus la fund, neputand sa isi mai revina la suprafata! Raurile sunt periculoase! Nu iti recomand sa iti incerci norocul cu ele!
Alt aspect important despre inotul in ape adanci, niciodata sa nu inoti la limita adica sa te testezi 'oare cat de repede pot inota?' niciodata sa nu faci asta! Iti apare un carcel si te-ai dus! Am patit, spre norocul meu la strand si iti spun ca este foarte naspa sa ti se intample in apa! Poti inota repede dar sa nu te suprasoliciti! Sper ca te-am ajutat, astea au fost un fel de opinii personale ce au derivat din mai multe intamplari, experiente etc.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand spui ca stii sa inoti e clar ca nu iti este frica de apa.Deci nu stii sa inoti.

| Sn4k3 a răspuns:

Invata sa inoti bine, astfel iti capeti incredere in tine si nu o sa iti mai fie frica. E ca la bataie, nu iti e frica cand cineva vrea sa te bata daca stii sa te aperi. Bafta!