| abramovich a întrebat:

Saptamina aceasta am inceput sa alerg, peste o zi, dar dupa primul antrenament a doua zi dimineata am inceput sa am dureri /zgirieturi in git. nu ca ma doare dar imi provoaca discomfort si citeodata incep a tusi scurt.cu toate ca un am deschis de loc gura,, am respirat doar pe nas,. Intrebarea mea este sa incetez antrenamentele,, sau. sa continui si daca da. ce remedii cit mai naturale pentru git stiti?

4 răspunsuri:
| ExpertoTpu a răspuns:

Cu siguranta ai parte de raceala.Te pot intreba daca ai alergat pe frig, in timpul zilei? Te sfatuiesc sa ceri parerea unui medic inainte de a practica un sport, sa te consulte daca esti sau nu apt.Alergatul face bine, dar nu te poti forta sa faci ceva ce nu iti place, 10-20 minute in fiecare zi e de ajuns.Probabil ai avut simptomele alea deoarece organismul nu e obisnuit cu asa ceva.Salut si multa bafta cu alergatul happy

| scarharo a răspuns:

Parerea mea e ca n-ar trebui sa opresti antrenamentul, dar inainte sa alergi, du-te la medic, sa nu fie ceva care nu se impaca cu alergatul.
De fapt ar fi bine sa mergila medic chiar daca nu mai alergi: poate e amigdalita sau ceva de genul asta, e bine de stiut.
Succes!

| Geordan a răspuns:

Salut. ce ti se intampla este o raceala, sau primele semne ale ei! ce poti face este sa bagi un aport de vitamina ca (Vitamina C simpla de la farmacie) si antrenamente poti face si in casa (abdomene, alergat pe loc, orice care se poate face in casa)

| abramovich explică:

Asa este am racit...Dar de luni incep iar.cu toate ca e cam frig, dar eu pentru inceput alerg cite 3 km de trei ori pe saptamana, pina se mai da organismul, nu fortez de loc, chiar ma simt foarte bine. oricum merci pentru raspunsuri (y)