| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani, si sunt la baschet de aproximativ 1 an, iar aproape la fiecare antrenament, cand alerg, ma doare intr-o parte. (uneori chiar cand incep sa alerg, uneori cand obosesc mult). Acum ceva timp mi s-a mai intamplat, dar a disparut.Cum fac sa nu ma mai doara, si care e cauza?
PS:sunt fata, si antrenamentele le facem de 2 ori pe saptamana, in weekend. Un atrenament tine 2 ore

Răspuns Câştigător
| Nadaban_Dara_Ilinca_1993 a răspuns:

Este splina, te doare din cauza efortului.
Daca in timpul saptamanii nu faci miscare, corpul tau nu este obisnuit sa faca atat de mult efort.
Mi s-a intamplat si mie, pe la aceeasi varsta, iar medicul mi-a dat aceasta explicatie.

2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Baiatule,speciica si tu unde te doare, in care parte? langa x, langa y? poti suferi de apendicita

| HLucian a răspuns:

Nu te ingrijora, este vorba de splina. Cand faci efort splina este ''inghesuita'' sa zic asa de cutia toracica. Daca vei face sport regulat, nu vei mai avea dureri de genul. Spor!