Salut, tot m-am întrebat zilele acestea, visul meu este sa joc la cupa mondială. Eu m-am născut în Italia și am stat acolo până la 5 ani, dar ceilalti membrii ai familiei mele sunt români, și întrebarea mea este, in ce echipă voi intra? In echipa României sau a Italiei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai dubla cetatenie, romana si italiana, poti alege tu in ce echipa nationala vrei sa joci, bineinteles daca vei fi asa de bun incat sa fii selectionat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta unde te-ai nascut, ci cat de telentat esti la vreun sport si daca vei fii vreodata selectat de vreo echipa.

| johnnny123 a răspuns:

" întrebarea mea este, in ce echipă voi intra? In echipa României sau a Italiei?"

Mai trebuie să iei în calcul și varianta 3, care are de departe cea mai mare probabilitate: la niciuna.