| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Am 13 ani si 65 de kilograme si as dori sa incep sa pun masa musculara. Care e metoda cea mai rapida, sa slabesc apoi sa merg la sala. Ce dieta sa am. Precizez ca sunt incepator si nu ma pricep deloc.

3 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Mergi direct la sala, odata ce incepi sa consumi mai multe kcal, vei incepe sa slabesti. De dieta nu poate fi vorba, doar de un stil de viata sanatos. Adica, fara sucuri, fast food, rontanele, dulciuri si mancaruri foarte procesate.

| Violleta2022 a răspuns:

Mersul la sala este recomandat adultilor PESTE 20 de ani, nu copilasilor mici, care sunt in crestere fiindca le stagneaza cresterea.

Pune mana si manaca legume multe si carne si vei topii grasimea, incluind-o cu muschi.

NU mai manca deloc: paine, cereale, orez, pizza, paste fainoase, sucuri si dulciuri fiindca acestea te ingrasa.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Încă ești în creștere.Trebuie discutat cu un antrenor sau chiar pediatru ce este de făcut ca să îți fie bine pe termen lung.
Redu, și apoi renunță la junk food.
Poți sa alergi(jogging), poți sa joci fotbal, sa ai o activitate fizică.