| Nicusor20042014 a întrebat:

am 15 ani, 1, 65 inaltime si 55 kg,as dori sa ma ingraș,daca ma duc la sală, ma voi ingrasa mai repede sau ma voi face mai voinic?
Multe persoane mi-au zis ca sunt slab, citisem pe un forum ca la 15 ani trebuie sa ai 63 de Kg si eu am 55kg.
Daca ma duc la sala nu aș slabi mai tare?
Si mai am si o dificultate, ai mei zic ca nu mai am timp sa invat, ce credeți ca ar trebui sa le zic?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La varsta ta faza cu imc nu functioneaza,pentru ca cresti ai putea sa consumi mai multa carne, slanina, fructe, legume, si sa incepi sa faci culturism dar nu cu greutati mari, macar 3 zile pe saptamana,mare grija la coloana,vezi de un antrenor personal este important macar in prima luna apoi vei stii, sa nu uiti de cardio, nu te ingrasa aiurea in grasimi ca nu e bine, organismul daca functioneaza de ce sa fie tulburat, sa te ingrasi e usor si vin probleme fara nr de sanatate, suplimente de vitamine

| StefanNumeDeCod a răspuns:

Ai un metabolism care arde caloriile foarte repede, deci asta inseamna ca, corpului tau ii este foarte greu "sa se ingrase", poti sa iei in greutate daca mananci multe calorii si iei mese regulate in fiecare zi. La sala te poti duce sa slabesti sau sa depui masa musculara (sa te faci mai voinic cum spui tu) dar ca sa depui masa musculara trebuie sa ai mai multa greutate. Deci nu ar trebui sa fii ingrijorat. Iar eu ti as recomanda sa faci un sport decat sala (Sport de contact, inot, baschet, fotbal orice)

| RAY a răspuns (pentru StefanNumeDeCod):

Asta cu are un organism care arde repede calori sunt povesti, un kg de grasime are 7700 de calori, deci are nevoie de 1000 de calori pe plus zi sa se ingrase 1kg per saptamana, daca are rata de repaus 1300 de cal ar insemna 2300 de cal, daca faci si sport trebuie chiar si 2600 de caloti, ceea ce el nu consuna, ingrasarea rezulta in timp

| raceman a răspuns:

Daca parintii sunt slabi sansele sunt mari sa fii si tu la fel si daca sunt grasi la fel. Deocamdata esti la o varsta la care vor mai aparea schimbari. Oamenii nu sunt perfecti, unii sunt mai slabi, altii mai grasi, nu e o problema asta. Daca te ingrasi e posibil sa o faci mancand mult, ceea ce te va face sa te ingrasi mai tare decat ti-ai propus si apoi e mai greu sa dai jos. De la o anumita varsta nu vei mai fi in crestere si se va pune mai repede pe tine asa ca sfatul meu e sa nu iti faci griji in privinta asta deocamdata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru raceman):

Poate sa creasca in masa musculara, asa cantarul poate arata si 15kg in plus FARA sa te ingrasi.

| raceman a răspuns (pentru Cosmin86):

Da dar in timp se poate transforma in gasime

| Cosmin86 a răspuns (pentru raceman):

E IMPOSIBIL ANATOMIC ca o celula sa se transforme in alt tip de celula. NIMIC nu se transforma in nimic.

| raceman a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, atunci se atrofiaza si arata ca si cum ar fi grasime.

| Cosmin86 a răspuns (pentru raceman):

De ce sa se atrofieze? Zi si tu ideea pana la capat, nu te opri la jumatate.

Arnold si Stallone au 65 de ani si tot arata super bine. Uita-te la batranii din Romania cum arata si compara.

| StefanB2001 a răspuns:

Greutatea normala a unui om difera in functie de fizionomia, structura osoasa si activitatea hormonala. In cazul tau, fiind inca in crestere, daca vrei sa te ingrasi, mananca mai multa carne sau bea mai mult lapte, laptele fiind considerat un aliment util pentru cei care se ingrasa greu.
Sala nu este neaparat necesara, daca vrei sa faci muschi o poti face si acasa, iti faci un regim simplu in care faci flotari si tractiuni, dar nu prea multe, dupa intri in deficit caloric si incepi sa slabesti, pot recomanda sa faci 4 seturi de 10 sau 15 repetitii, daca devin prea usoare poti incerca cu ghiozdanul in spate.

Mult succes!