| Gabriel_Purcarea_1997 a întrebat:

Am 16 ani, 1, 82 m si 71 kg.De o saptamana am inceput un program de antrenament culturism, de 3 zile pe saptamana, pentru masa musculara.Il fac acasa cu gantere pentru ca nu am timp pentru sala deocamdata.
Luni:spate+biceps+antebrat;
Miercuri:piept+triceps;
Vineri:deltoid+trapez+picioare;
Abdomenul il fac la sfarsit sau in zilele de pauza.
Fac la fiecare grupa 3 serii a cate 7 repetari cu 5.5kg
Ce credeti programul este bun, trebuie schimbat ceva..Cum am mai zis am inceput de abia de o saptamana.

Răspuns Câştigător
| Cool_Andy_1990 a răspuns:

E destul de ok pentru ca tu esti bine dezvoltat adica inalt si o masa musculara nu ii strica nimanui sti vorba vine (spatele da e bine; pentru triceps e ok antebrat la fel biceps ok deltoid..merge...trapez...hmm ok; si da la picioare cam trebuie ce pot sa spun antrenamentul tau e destul de ok dar incearca sa incepi cu o incalzire cap coada incearca si mai multe exercitii multe multe si dupa incearca sa lucrezi partile corpului happy
FUNDA?

10 răspunsuri:
| L7w7n7d7 a răspuns:

Antrenamentul nu e bun deloc.
Picioarele, cea mai mare grupă de muşchi le faci odată cu o altă grupă principală? Pune picioarele separat, într-o altă zi.
De fapt îţi dau eu aici un program:
Luni: Piept, Biceps
Marti: Picioare
Miercuri: Pauza
Joi: Umeri, Triceps
Vineri: Spate, Trapez
Şi oricum, nu aşa se câştigă masă musculară. Acasă nu o să reuşeşti prea multe cu 2 gantere.
3 serii numai a câte 7 repetări cu 5.5 kg? Cam puţin. Încearcă 4 serii a câte 12 repetări având în vedere că faci cu greutăţi foarte mici.

| FitMonkey a răspuns:

Programul de destul de bun. daca ai timp sa faci acasa exercitii in acel timp mai bine ai merge la sala o ora pe zi de 3-4 ori pe saptamana acasa nu poti face mare lucru

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cool_Andy_1990):

E stupid si penibil sa adaugi "FUNDA"dupa un raspuns.

Doar un copil mic inapoiat face asa

| 93Silviu93 a răspuns:

Fa 5 zile consecutiv antrenament si ia pauza in weekend...nu e bine o zi da una nu, nu asa se face.Iti sugerez luni:piept(si atat ca e o grupa mare doar daca nu vrei sa adaugi niste geno sau abdomen),marti:biceps,triceps,miercuri:umeri spate, joi:picioare, vineri:diverse(abdomen, antebrat, trapez)

| Boss_Mari_1992 a răspuns:

Ar trebui sa faci cu greutati din ce in ce mai mari, altfel masa musculara nu va creste

| Cosmin86 a răspuns (pentru 93Silviu93):

Serios? luni piept si marti triceps?

apuca-te de sah

| 93Silviu93 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da exact ce ai auzit, si nu te lua cu mine ca nu ai facut mai multa sala ca minehappy si pe langa asta am 2 unchi care au fost antrenori si am prieteni la sala care fac de multi ani si ei stiu mai bine ia nu mai baga tu lumea in ceata ca ii inveti cu prostia ta

| Cosmin86 a răspuns (pentru 93Silviu93):

Cand faci piept se lucreaza si triceps. Daca bagi triceps a doua ii afectezi recuperarea.

Marti biceps, apoi miercuri spate ( la care participa bicepsul ), parca intentionat sa-i afectezi recuperarea.

Poate ar trebui ca si cei 2 unchi ai tai sa se apuce de sah.

| 93Silviu93 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da-i drumu la culcare ca nu ai facut sala in viata ta iti place sa te bagi in subiecte care nu tin de tine, intra pe dracu triceps inseamna ca nu stii sa faci exercitiile corect

| Cosmin86 a răspuns (pentru 93Silviu93):

Serios? De-aia am 43 in brat si 37 in antebrat.

Uita-te la profilul meu, am peste 800 de raspunsuri castigatoare despre SALA, NUTRITIE, etc.

Pe mine ti-ai gasit sa ma comentezi, copil mic laughing)

Hai, du-te cu unchii tai retardati si apuca-ti-va de sah, cu sportul asta n-aveti treaba