| Bogdan1205 a întrebat:

Salut TPU, am 17 ani si voiam sa va intreb daca mai pot creste pana la 180, tin sa mentionez ca acum am 172, 173, parintii mei au 160(mama) 177(tata) si fac sport in fiecare zi(basket).

5 răspunsuri:
| anonimuIl a răspuns:

E posibil să crești la 1, 80.

| Violleta2022 a răspuns:

Sportul la acest moment nu este suficient de intens si nici prea multi ani numai ai pana se incheie cresterea ca sa poti stimula hormonii de crestere, dar pai sa mananci zilnic fructe proaspete, multe legume si carne, ca vitaminele, mineralele si aminoacizii sa iti "hraneasca" hormonii si sa-i stimuleze, ca sa mai poti creste.

Stai un pic, acum vad ca anul trecut tu nu jucai baschet ci te-ai apucat de sala, ca era mai important sa-ti cresti muschii, desii stiai ca sala inhiba cresterea.
Interesant cum asculti tu de copii mici si faci ce-ti spun ei, numai de adulti sau studii medicale nu.
"In 5 Mai 2021 | Cosmin38384 a răspuns:
Chestia aia că daca faci sală rămâi mic e ultima prostie".

Sincera sa fiu, la ce ne mai batem gura degeaba, daca oricum faci ce vrei tu?

| Bogdan1205 explică (pentru Violleta2022):

Fac basket de la 13 ani si la sala nu fac cu greutati mari, maxim 10 kg! Fac mai multe exercitii de detenta!

| Jessica1235 a răspuns:

Da încă poți crește, mai ales dacă joci baschet, volei sau faci înot, am auzit că ajută.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogdan1205):

Baiete, exercitiile de denta sunt prin saritura, nu ridicat greutati!