| Kross a întrebat:

Am 18 ani si m-am hotarat sa ma apuc sa practic artele martiale.Nu sunt de acord cu ideea de K1 sau box pentru ca mi se par sporturi golanesti.Caut in special sa fie un sport util in autoaparare(stiu ca pe strada degeaba ai facut karate 1-2 ani daca te intalnesti cu cine nu trebuie). Vreau sa fie o arta martiala care sa cuprinda tehnici folositoare, deoarece nu prea am mobilitate mare la rostogoliri si tehnici de genul.Conditie fizica zic ca am cat de cat deoarece am facut sala aproape 2 ani.Eu m-am gandit la Taekwondo, dar astept si parerile voastre cu motive pro si contra.Dau funda la cel mai bun raspuns

3 răspunsuri:
| Hutzy95 a răspuns:

Cel mai bine e sa te apuci de karate, dar daca nu ai pe cineva cu care sa te antrenezi (si el practicant de karate) degeaba faci tu karate pentru autoaparare, altfel il practici ca sport, doar atat, cat despre conditie fizica, te ajuta mult karate-ul la conditia fizica. Eu m-am apucat acum cateva luni si fac mai mult pentru sport, al doilea motiv e autoapararea. Poti sa faci si taekwondo, tot un fel de karate este, dar aici se folosesc 70% picioarele in lovituri, doar 30% mainile, pe cand la karate traditional folosesti 70% mainile. Aici ai niste principii de baza pe care le poti folosi in lupta cu adversarul, niste tehnici de baza numite kihon si niste combinatii de miscari numite kata, care te pot ajuta in lupta. Degeaba te antrenezi tu sa faci kihon-urile si kata-urile daca nu exersezi kumite (lupta cu adversar) sa iti faci un stil de lupta. Pe mine ma ajuta un prieten care face karate de 2 ani si ma antrenez cu el, unde mai gresesc imi arata el ce trebuie sa fac bine si asa ne antrenam amandoi. Asa poti sa iti faci un stil de lupta in autoaparare, il pui pe el sa te atace, tu sa te aperi si apoi invers.
Inca ceva important, trebuie sa inveti sa ai control, intr-un antrenament cu un prieten cum iti spun poti sa il lovesti din greseala, de aia trebuie sa stii exact unde te opresti cu pumnul sau piciorul.
Daca practici karate nu trebuie sa fii gata sa il bati pe unu imediat cum se ia de tine, daca se ia de tine incerci sa il ignori, continua si te provoaca, nu-i raspunzi la provocari, daca ai posibilitatea fugi, daca nu ai posibilitatea sa fugi si el te ataca atunci te aperi, daca tot da in tine ii dai atunci.

| AndRobert a răspuns:

Parerea mea este asa de 2 feluri :
1.artele martiale si alte sporturi de genu "actiune"
2.Lupte de strada (aici e o mare problema,daca vine unul te bate mar si si dupa aia ajungi la spital)nu prea imi place ideea asta...
Iti recomand : Baschet,fotball, volei, inotul deoarece aceste sporturi te ajuta sa dezvolti bine la inaltime, saritura, si altele... si devii sanatos happy. In fine eu nu te oblig sa faci aceste sporturi..doar mi-am exprimat parerea. Apropo gandeste-te de doua ori inainte de a te apuca de un sport.

| PublicEnemy a răspuns:

Daca nu ai conditie fizica nu ai ce cauta la Taekwondo, in caz ca esti mai solid "Boxul" este singura ta optiune, dar daca spui ca ai 18 ani... in afara de mma sau k1 nu ai ce altceva pentru ca nu o sa fi primit.