| floreaionut a întrebat:

Salut TPU!
Am 24 de ani si fac sala de vro 2 ani, problema me este ca nu se cunoaste mai nimic dupa 2 ani doar m-am conturat un pic... am 174 cm si 80Kg si mai multa grasime in special in zona burtii. Alimentatia mea este: ma trezesc la 9:50 la 10:00 beau seick-ul de proteina din zer 20g proteine cu 50g dextroza, 12:00 6 albusuri 2 galbenusuri si cu o salata din 300g rosii 100g ardei gras verde 40g ceapa 125g branza de vaca cu 25% grasime, 15:00 200g piept de pui, cantarit crud, ori la cuptori ori prajit in tigae fara ulei cu 200g cartofi fierti si un fruct, 18:00 la fel ca la 15:00, 19:20 antrenament 20:40 seick-ul proteic din zer 20g proteina si cu 50g dextroza, 21:45 200g vita, cantarit crud, prajita fara ulei sau la cuptor cu 200g cartofi fierti cantariti dupa fierbere si un fruct. 12:00 somn... mentionezi ca am 80Kg de vro 7-8 luni si in 2 ani se cunoaste ff putin! Mai iau vitamine si minerale de la animal pak. Va rog ajutatima ce sa fac... cred ca la mine e problema din alimentatie... ce sa iau cum sa mananc? va rog mult! Multumesc! Dau funda.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. Da si tu reply pe mesaj, sa primeasca si utilizatorul NOTIFICARE ca i-ai raspuns, ca nu sta nimeni sa intre de 3 ori pe o intrebare sa vada cand raspunzi tu

2. Sa vedem programul : evident ca e GRESIT.

Prea multe exercitii de izolare, prea putine de baza.

Tu nici macar NU FACI tractiuni la bara fixa ( cel putin 2 tipuri ), faci la helcometru si te miri de ce nu ai rezultate!

La triceps nu faci flotari la paralele si impins cu priza ingusta!

La umeri nu faci presa militara!

Schimba URGENT astea, e un program FOARTE SLAB.

Uite rutina mea :

spate :

- tractiuni la bara fixa, priza larga
- tractiuni la bara fixa, priza ingusta ( palmele spre mine acum )
- ramat cu gantera
- indreptari

piept :

- impins inclinat cu gantere ( impins, nu fluturari )
- impins orizontal cu gantere/bara
- flotari la paralele ( pentru piept acum, ma aplec in fata )

picioare :

- genuflexiuni cu haltera pe umeri
- impins la presa
- indreptari cu genunchii blocati
- fandari cu gantere in maini

triceps :

- flotari la paralele ( stau drept acum ) cu discuri legate de mine
- impins cu priza ingusta

biceps :

tractiuni cu palmele spre mine la bara fixa, mainile lipite ( cu 20-30 kg legate de mine )
flexii tip hammer cu gantere

umeri :

- presa militara cu haltera
- presa arnold cu gantere
- ramat vertical cu bara Z

Rezultate : la 90 kg pot face tractiuni cu 30-40 kg legate de mine.

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Bei ce ma? seick?
mic dejun. shake. un rahat. egal cu zero. cea mai importanta masa a zilei e zero la tine.

wow, branza 25% grasime. si vrei sa slabesti? misto. la 12 mananci 800g mancare. bun asa.

la 15 inca 400g mancare.

la 18 inca 400g mancare.

20.40 tu ai 24 de ani si nu stii engleza, trist. se numeste S H A K E.

21.45 inca 400g mancare. la ora 10 noaptea? carbohidrati noaptea?

te culci la 12 si te scoli la 10? realizezi ca iti dormi jumatate de viata?

ok. treaba e faina. tu vrei sa slabesti, dar mananci de rupi cantarul.

1. micul dejun se ia la 8. nu la 10.
2. ultima masa daca vrei sa o ai la 10 noaptea, doar proteina, fara carbohidrati.
3. vrei sa slabesti cu 2 kg de mancare pe zi? niciodata. redu mesele la 150-120g din fiecare, nu 200.
4. alimentatia modificata putin te va face sa dai jos kg in plus. cam 4-6 sunt de ajuns sa ajungi la cat trebuie.
5. antrenament...ce naiba ai facut 2 ani cu alimentatie ca aia? ai rupt degetele pe facebook? vorbeai cu toata lumea?

serios acum. eu cu alimentatie de student + job (gen 12 ore pe drumuri), mancam numai rahaturi si am pus 10+ kg de muschi pe mine in 2 ani. si nu sunt mezomorf sa cresc precum cozonacul la cuptor, dar unde alimentatia era praf, antrenamentul era bomba.

| Cosmin86 a răspuns:

Prima problema: prea putini carbohidrati.

A doua problema : 90 % nu stiu sa se antreneze la sala. ce antrenament ai mai exact? ( program si exercitii )

Răspuns utilizator avertizat
| floreaionut explică:

Multumes pentru raspuns johnnyBi.
Da scuze pentru cum am scris shake am gresit nu e o tragedie asta...
Problema e ca eu nu am zis ca vreau sa slabesc cum spui tu... nu cred ca am asa multa grasime, 17 %
Nu inteleg aroganta asta a ta... daca stii ceva sa imi spui ce trebui sa schimb, ca e clar ca trebui sa schimb ceva, spunem si iti multumesc pentru asta! Daca imi raspunzi doar ca sa fii arogant si sa ma corectezi mai bine nu imi mai raspunde... Multumesc inca o data.

| floreaionut explică:

Multumesc pentru raspuns Cosmin86.
Cred ca te-am raspuns dar nu gasesc raspunsul meu asa ca iti mai raspund o data in caz ca nu te-am raspuns, sunt nou pe aici.
MARTI-UMERI.
1. Ridicari laterale cu ganterel 9kg 3 seri a cate maxim 12 repetari si dupa fie care serie terminata fac 10-12 la fel cu gantera de 5kg.
2.ridicari cu gantera 9kg spre inainte 3 seri a cate 12 repetari si la fel cu gantera de 5kg.
3. Ridicat din aplecat cu gantera 9kg la fel cu gantera de 5kg.
4. Ridicari din sezut cu haltera la piept sub barba 35 kg + bara cred ca are 20 kg doar bara 3 seri 12 repetari. MIERCURI BICEPSI SI TRICEPSI.
1. Flex la cablu 25 kg 3 seri 12 repetari.
2. Flex cu gantera 12 kg din sezut 3 seri 12 repetari.
3. Flex cu bara zet la banca 10kg + bara cred ca are 10 kg doar bara.
4. Flex din picioare cu bara zet la banca 10kg 3 seri 12 repetari.
TRICEPS.
1. Extensii la helcometru din picioare cu sfoara 15-20 kg 3 seri 12 repetari.
2. Extensii cu gantera de 10 kg din aplecat 3 seri 12 repetari
3. Extensii la helcometru din apleca cu fiecar mana 11 kg 3 seri 12 repetari.
JOI PAUZA
VINERI PIEPT.
1. Inpins la piept din declinat cu gantera de 25 kg 3 seri 12 repetari.
2. Inpins cu haltera la piept din inclinat 40kg + bara cred ca are 20 kg bara 3 seri 12 repetari.
3. Inpins din orizontal cu haltera 40 kg + bara 3 seri 12 repetari.
4. Fluturari la cablu 50-60 kg 3 seri 12 repetari.
SAMBATA PICIOARE.
1. Presa aparat inclinat 130 kg 3 seri 12 repetari
2. Presa libera declinat 80 kg 3 seri 12 repetari.
3. Flex din sezut la aparat, nu stiu exact cum se numeste aparatu, 45-60 kg 3 seri 12 repetari.
4. Aparat pentru gambe 3 seri 12 repetari.
DUMINICA SPATE.
1. Ramat la aparat un pic aplecat spre fata 40-50 kg 3 seri 12 repetari.
2. Ramat la helcometru din sezut 45 kg 3 seri 12 repetari.
3. Ramat cu bara T din aplecat 25 kg 3 seri 12 repetari.
4. Ramat cu bara din aplecat priza larga 45 kg 3 seri 12 repetari.
5. Indreptari cu bata de 45 kg 3 seri 12 repetari.
la fiecare antrenament fac febra mai putin la bicepsi si acolo fac dar mai putin. In fie care saptamana schimb cam 2 exerciti din fie care grupa. Te rog ajuta-ma zim ce sa fac ca m-am cam saturat sa nu prea am rezultate. Eu vreau sa pun masa musculara. Am 17% grasime corporala. Iti multumesc mult de tot! Si imi cer scuze daca gasesti greseli de ortografie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru floreaionut):

1. Da si tu reply pe mesaj, sa primeasca si utilizatorul NOTIFICARE ca i-ai raspuns, ca nu sta nimeni sa intre de 3 ori pe o intrebare sa vada cand raspunzi tu

2. Sa vedem programul : evident ca e GRESIT.

Prea multe exercitii de izolare, prea putine de baza.

Tu nici macar NU FACI tractiuni la bara fixa ( cel putin 2 tipuri ), faci la helcometru si te miri de ce nu ai rezultate!

La triceps nu faci flotari la paralele si impins cu priza ingusta!

La umeri nu faci presa militara!

Schimba URGENT astea, e un program FOARTE SLAB.

Uite rutina mea :

spate :

- tractiuni la bara fixa, priza larga
- tractiuni la bara fixa, priza ingusta ( palmele spre mine acum )
- ramat cu gantera
- indreptari

piept :

- impins inclinat cu gantere ( impins, nu fluturari )
- impins orizontal cu gantere/bara
- flotari la paralele ( pentru piept acum, ma aplec in fata )

picioare :

- genuflexiuni cu haltera pe umeri
- impins la presa
- indreptari cu genunchii blocati
- fandari cu gantere in maini

triceps :

- flotari la paralele ( stau drept acum ) cu discuri legate de mine
- impins cu priza ingusta

biceps :

tractiuni cu palmele spre mine la bara fixa, mainile lipite ( cu 20-30 kg legate de mine )
flexii tip hammer cu gantere

umeri :

- presa militara cu haltera
- presa arnold cu gantere
- ramat vertical cu bara Z

Rezultate : la 90 kg pot face tractiuni cu 30-40 kg legate de mine.

| floreaionut explică:

Cosmin86 daca a-si sti si cum sa dau reply ar fi bine... imi cer scuze pentru asta sad
O sa ma iau dupa antrenamentul tau. 3 exerciti pentru piept 2 pentru bicepsi si tricepsi mi se par putine, dar nu te contrazic pentru ca eu chiar nu stiu doar ca sunt invatat sa fac cam 4-5-6 la fiecare grupa...
Te rog zim cate ceva si despre alimentatie, ce sa mananc inainte de sala dupa sala?
Shake-ul proteic cand sa il beau?
Suplimente, ce ar trebui sa iau? Aminoacizi, creatina ori ce...

| Cosmin86 a răspuns (pentru floreaionut):

Sunt exercitii de baza.

1 exercitiu de baza e mai eficient decat 3 de izolare.

Eu am brate de 42 cu 1 exercitiu pentru biceps si 1 exercitiu pentru triceps, dar cu greutati mari.

Spre exemplu TU : cate discuri legi de tine cand faci flotari la paralele ( alea unde ai tot corpul in aer )?

Vorbim luni mai multe, acum plec in weekend big grin

| floreaionut explică (pentru Cosmin86):

Da am cam inteles partea cu antrenamentul mersi frumos.
Sper sa rezolv si cu alimentatia, da asta vb luni...

Iti vrez un weekend placut!