| VasileAmadon a întrebat:

Am cumparat o proteză de sport si voiam sa stiu daca primesc un pumn în plex mi se pot sparge dintii (un pumn medium )?
Funda

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Știu foarte bine unde e plexul. Atunci când iei o lovitura puternica în plex ți se inclesteaza dintii foarte tare, și ramai fără aer din cauza ca diafragma resimte puternic lovitura. De asta se temea el sa nu își piarda dantura.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar prin incercare se poate afla.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bula):

Poti sa incerci cat vrei, sa dai si 10000 de pumni in plex, tot nu se va sparge niciun dinte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Plexul se află in cavitatea abdominală adică in stomac nu are legatură cu gura, deci daca primesti un pumn in plex in stomac nu au cum sa se spargă dinții, însă daca primesti un pumn sănătos in gură, atunci s-ar putea sa ti faca praf dintii.

| VasileAmadon explică (pentru CristiDinBucuresti):

Deci proteză este inutilă in cazul unui pumn sănătos in gura.

| Cosmin86 a răspuns:

Tu stii unde e plexul?

| VasileAmadon explică (pentru Cosmin86):

La o lovitură puternică cu pumnul in barbie si avand si proteză sunt sanse mari?

| Cosmin86 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Sincer, nu cred. Cunosc destui luptatori de la Ciprian Sora care au lupte inclusiv in afara (Cristian Spetcu se duce periodic in China si Japonia sa se lupte in ring), Dragos Imbrea spre exemplu a fost facut KO acum cativa ani de Aurel cu un pumn in barbie (si luptatorii dau MULT mai tare decat toti de la sala, inclusiv aia care imping 200kg de la peipt) si totusi nu are niciun dinte rupt. Specu si Dragos au fost antrenorii mei (Dragos in special, cu el am facut si antrenamente private).

Si mai cunosc care lupta in K1 si au toti dintii in gura.

Asa ca stai linistit, proteza aia te apara destul de bine, DAR:

1. sa-ti iei una de calitate, nu una din decathlon
2. sa inveti sa ti-o faci bine, e o tehnica, sa ai grija in special cand o mulezi pe dinti (dupa ce o pui in apa fierbinte) sa tragi aerul, sa nu ramana aer intre ea si dinti. Daca e nevoie ti-o faci de mai multe ori (eu am facut-o de 4 ori pana am fost multumit).

| Bizon95 a răspuns:

Sigur
- daca esti zombie si ti-au crescut dinti in piept (plexul e exact sub cutia toracica, in dreptul inimii)... am vazut in Half Life 2 zombiez cu dinti in abdomen
- daca te face KO, cazi jos si aterizezi direct pe falca
- daca iti smulge plexul, il foloseste ca manusa si iti da cu el un pumn in gura!

totusi, subscriu la ce a scris Bula: prin incercari repetate, SIGUR AFLII big grin

| Alexandrionelu a răspuns:

Nu, la un pumn mediu în plex nu ți se vor sparge dinții sănătoși, mai ales dacă ai și proteza sportiva.
Totuși ai grija mai ales la loviturile în gura și mai ales acolo unde ai plombe.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

De fapt nici aia "nesanatosi" nu se vor sparge... tu stii unde e plexul? DE CAND sunt dintii acolo?

| VasileAmadon explică (pentru Alexandrionelu):

I s-a intamplat unui băiat faza asta

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Cosmin86):

Știu foarte bine unde e plexul. Atunci când iei o lovitura puternica în plex ți se inclesteaza dintii foarte tare, și ramai fără aer din cauza ca diafragma resimte puternic lovitura. De asta se temea el sa nu își piarda dantura.