| ovidiujoker15 a întrebat:

Salut TPU, am 3 intrebari.
1.Ce se intampla daca iei creatina si nu faci sala? Eu de exemplu iau creatina de 2 zile, dar acum ca vine pastele fac o pauza de 4 zile, mai exact pana marti deoarece sala e inchisa pana marti
2.In cat timp isi face efectul creatina?
3.Multi zic ca se ia 20 de grame de creatina timp de 5 zile, dar eu nu vreau sa fac perioada asta de,, incarcare" deoarece e inutila si isi forteaza rinichii, revenind la intrebarea a 3-a, se zice ca se ia cate 5 grame pe zi de creatina, dar doza recomandata pe cutie este de 3 grame, e vreo diferenta daca iau 3 grame sau 5?
PS: as vrea sa iau cate 3 grame, ca sa imi ajunga mai mult, chiar daca e ieftina, nu stau asa bine cu banii, deci o sa am un randament mai mare daca iau 5 grame in loc de 3?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. te ingrasi
2. adica? in timpul in care este digerata si circulata prin corp sa ajunga la mushi
3. daca ei zic 3, 3 sa fie. Daca ai inceput asa, din 6 in 6 luni este recomandat sa faci analize complete, caci poti ajunge, fara sa simti, sa-ti distrugi (si) pancreasul. Deci, nu stiu de tine, dar „randamentul" se va observa mai mult in starea organelor interne si nu la fel de mult la muschi.

| RobertMoon a răspuns:

1. Nu se intampla nimic daca iei creatina in aceste 4 zile, totusi banuiesc ca ai facut sala pana sa faci mini-pauza asta, asa ca muschii oricum sunt in procesul de refacere, deci creatina prinde bine.
2. Depinde de la persoana la persoana, eu as zice ca vei vedea ceva rezultate dupa o luna.
3. Faza cu incarcarea este o prostie, cel mai bine este sa respecti limita de 5g/zi. Cupa din cutia ta are 3g fix, adica cupa rasa, fara exces. Daca iei o cupa cu varf probabil sunt peste 5g. Poti lua 3g acum ca esti la inceput, iar pe parcurs poti creste la 5g, oricum corpul elimina excesul de creatina la fel cum face si in cazul vitaminelor...

| RobertMoon a răspuns:

Ah, si inca ceva. Eu la viata mea am baut ogramada creatina. N-are nicio treaba cu rinichii, trebuie sa bei 2L de apa pe zi, depunerile de magneziu sau calciu sunt mult mai periculoase decat cele de creatina. Dupa logica asta cu creatina si problemele de rinichi trebuia sa fac deja 2 transplanturi daca era real laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nimic
2. Oarecum instant dar practic în 2 săptămâni
3. Ia 3 grame zic

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand dracu te ingrasi de la creatina? Daca nu stii NIMIC, nu mai comenta.