| BogdanFnky a întrebat:

Am 16 ani si fac sala de cateva saptamani si am inceput sa iau Creatina ( de la Natural Plus ) http://www.naturalplus.ro/ro/20-creatina - ultima din dreapta ( tot plicul are 15 g - Creatina are doar 5 g, restul e Dextroza cam 8 g ). Dupa cateva zile chiar si-a vazut efectul, dar, a doua zi dupa ce iau creatina ma dor rinichii.Am redus doza la jumatate si nu m-au mai durut Dar poate nu este buna creatina, asa ca m-am gandit sa iau alt tip... vreau sa fie cat mai buna, sa te umfle calumea si sa nu fie ieftina! Daca tot iau vreau ceva de calitate...
Si inca ceva. Creatina dextroza o pot lua si inainte de antrenament? si daca da cata? ca am citit pe net ca pot aparea niste dereglari daca iau prea multa... eu iau 45 g dupa antrenament! Multumesc Anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu zic sa discuti cu medicul de medicina sportiva care ti-a recomandat creatina si sa-ti faci din nou analizele pentru rinichi. daca deja ai avut dureri renale este foarte grav, rinichii se pot deteriora rapid si dupa inca 4-5 zile de administrare sa se instaleze insuficienta renala si sa ai nevoie de dializa. Nu te prosti cu un medicament atat de toxic, chiar daca toate analizele anterioare au fost perfecte. Poti avea o boala ascunsa de rinichi care sa se agraveze de la Creatina si sa iti distruga rinichii cu rapiditate. Nu ignora simptomele serioase avute, investigheaza-te atent si discuta cu un medic foarte bun ianinte sa-ti mai administrezi ceva atat de toxic.

| BogdanFnky explică:

Ma gandeam sa iau de asta. :-? ce ziceti e buna? http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=8&cID=116&dID=0&bID=0

| Cosmin86 a răspuns (pentru BogdanFnky):

Nu, mai lasa pronutrition, natural plus, etc.

Ia de la o firma ca lumea, ceva de genul :
http://www.megaproteine.ro/......s-1-13-kg/

Ce suplimente folosesti acum?

| Cosmin86 a răspuns:

Stii ca trebuie sa bei 3-4 litri de apa / zi cand iei creatina, nu? Si natural plus = o firma destul de slaba, cumpara-ti creatina adevarata daca vrei progrese fara efecte secundare