| alynutzu20 a întrebat:

Salut TPU
Am nevoie se un sfat..am 14 qni si ini place ff mult fotbalul
Si as vrea sa capăt rezistenta, deci daca fac un sprint de 20 m si mai fug 5 minunte sunt lat
având in vedere ca stau in Italia acum (sunt in vacanta) si nu am nimic de fqvut m-am gândit sa alerg.
Dar nu știu cum sa fac,adică sa alerg cat mă tine si a doua zi de la capăt?
Vreau si eu niste sfaturi, mersi mult!

Răspuns Câştigător
| MozZatY a răspuns:

Nu, cel mai bine este sa o iei treptat. Incepe cu o ora pe seara, alergi 5 min, apoi urmatoarele 5 min mers si tot asa o ora intreaga, timp de 1 sapt. Apoi cresti timp la 10 min. Poti creste timpii mai devreme sau mai tarziu in functie de cat de confortabil esti cu acestia. Dupa ceva timp sa incerci sa alergi o ora intreaga, apoi din ce in ce mai mult happy Bafta