| TheAsp121 a întrebat:

Salut TPU am o întrebare importantă și am zis sa intreb pe TPU sa fiu sigur, pot pune o furca dubla de down Hill 27.5 pe un hardtail cu roți de 27.5? Am o bicicletă Rockrider st120

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Poți dar o să meargă ca naiba.

Pozitia o sa fie extrem de aiurea pentru că vei ridica mult bicicleta din fata.

O sa virezi mult mai greu, bicicleta o sa fie mult mai aiurea de manevrat.

O sa pui foarte multa presiune pe headtube pentru că îi modifici unghiul la care rulează. Practic riști să rupi cadrul de la prinderea furcii și să rămâi fără dinți.

Bicicleta o sa fie mult mai grea.

O furca double crown buna e de 10 ori mai scumpă decat rockriderul tău

O sa arate stupid as f¹¹ck.

Mai vrei motive? Stai cuminte că un rockrider entry level nu are nevoie de double crown și nu o sa te ajute cu nimic. Și dacă te gândești să îți pui un gunoi din ăla de double crown de la zoom, răzgândește-te. Daca până acum te-ai dat doar pe hardtail-uri nu ai skillurile necesare sa te dai pe traseele unde ti-ar trebui un d-c.

Plus că oricine știe câte ceva despre biciclete, o sa râdă și cu c¹¹rul de tine.

| TheAsp121 explică (pentru VoidEternal):

Mersi mult pentru răspuns! Da am o întrebare e ok ca furca când ma las în sus ca și cum s-ar să facă de parcă ar ieși de la locul iei?

| VoidEternal a răspuns (pentru TheAsp121):

Vrei sa spui că se aude un zgomot, ca un cloncănit când tragi in sus de ghidon?

| TheAsp121 explică (pentru VoidEternal):

Nu se aude nimic dar am impresia că va ieși furca de unde e și rămân fără roata din fata

| VoidEternal a răspuns (pentru TheAsp121):

laughing Documenteaza-te și tu cum funcționează o furca, e chiar interesant.

Când te pui pe bicicleta, greutatea ta o sa comprime furca, in jur de 15%-20% din lungimea cursei. Probabil la tine e 100 de mm deci vreo 2 cm se lasă doar din greutatea ta. Se numește "sag" și la furcile bune, poti seta tu mai mult sau mai puțin, cat anume se lasă. Asta se întâmplă pentru a fi mai confortabila peste denivelările mici. Ideea e că din cauza acestui sag, de fiecare dată când tragi de ghidon, ca sa ridici roata din fata de pe sol, furca se decomprima și revine la cursa ei inițială. Până pui roata din nou pe sol. De asta ți se pare ție că "iese", e perfect normal.

Atâta timp cât nu cloncăne când faci asta (top-out) ești ok.

| TheAsp121 explică (pentru VoidEternal):

Doamne ajuta ca am crezut că rămân fără roata din fața când am sărit 6 scări? mersi

| VoidEternal a răspuns (pentru TheAsp121):

Eu zic sa stai cuminte cu săritul de scări cu un rockrider. Sunt biciclete entry level de XC (cross country), nu sunt gândite pentru așa ceva. Mai devreme sau mai târziu chiar o să distrugi furca ori poate cadrul, și niste oase de-ale tale la pachet. Daca ești pasionat strânge bani si ia-ți o biță de trial ca lumea. Cu bicicleta asta te dai frumos pe strada și pe poteci ușurele, pe drumuri forestiere, nu sari direct din strada în metrou.

| TheAsp121 explică (pentru VoidEternal):

Eh am vazut pe alți cu biciclete mai proaste și vechi ce săreau flat 6 scări și încă îi mai vad cu același bicicletă

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sigur că poți dar la banii dați, de preferat să iei ALTĂ biclă

https://www.provelo.ro/......75tapered/