| mihai4000 a întrebat:

am o nelamurire in alimentatie, daca mananc oricat de multe proteine nu ma ingras pentru ca proteinele nu ingrasa dar dara de exemplu mananc foarte multe piepturi de pui pe zi o sa ma ingras? pentru ca si aceia au un anumit numar de calorii si daca depasesc 2500 de kcal nu prea este bine, cel mai bun raspuns primeste funda!

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Hai sa mori tu. de unde ai auzit-o pe asta? proteina in exces nu numai ca ingrasa, iti face ficatul praf, pancreas praf si ajungi la spital.

orice bagi in gura trece prin ficat, orice exces dauneaza, inclusiv proteina. tonul de ex are multa creatina si mercur, in exces te baga in spital. si daca vrei iti iau fiecare tip de carne pe rand la exemplificat.

normal, daca treci de valoarea ta de mentinere, orice mananci se va depune, inclusiv proteina. corpul uman nu poate procesa util proteina, de aceea are nevoie din 3 in 3 ore de o sursa de proteina sa stea in stare anabolica. uita-te la reptile. alea pot procesa util proteina si mananca chiar 1 data pe luna. corpul preia cam 30g/3 ore de proteina. orice exces va incerca sa il foloseasca (virgula) ca energie, o parte o va da afara si ramai cu o parte, care, in exces, se va depune ca grasime

| baru a răspuns:

Ai auzit de hormoni de crestere? Legat de proteine, sunt foarte bune si nu ingrasa.

| mihai4000 explică (pentru baru):

Tu esti sanatos la cap?

| raluk27 a răspuns:

Si pieptul de pui nu e proteina? E carne.
Are 114 cal/ 100 grame. Calculeaza tu cat trebuie sa mănânci

| mihai4000 explică (pentru raluk27):

Era vorba de ingrasat ma omule.

| raluk27 a răspuns (pentru mihai4000):

Da, omule. De ingrasat. Ai zis ca te axezi pe proteine. Si eu tocmai ti-am spus ca si pieptul de pui e tot proteina. Ti-am indicat si continutul caloric si la un calcul simplu ar trebui sa mananci cam 2 kg de piept, ca sa te incadrezi in 2500 cal/ zi. Tu nici măcar nu stii ce întrebi.

| gabriel6426 a răspuns:

Tu trebuie sa-ti maresti numarul de carbohidrati. mananca cat mai des si variat. ia 5- 6 mese pe zi in portii mai mici. mananca cartofi, orez etc

| mihai4000 explică (pentru gabriel6426):

Du te ma de aici cu carbohidrantii si mesele tale, nu mi-ai raspuns la intrebare