| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu Ce si cat trebuie sa fac ca sa imi dezvolt muschii pana la sfarsitul verii? Adica sa imi dezvolt muschii bratelor, abdomenului si restul dar fara muschii picioarelor! dau FUnda!

15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sala + alimentatie ( 4-5 mese pe zi bogate in proteine - carne, lapte, branza, oua ) + ceva suplimente.
Faza e ca in 3 luni o sa ai ceva progrese, dar nu spectaculoase. Muschii adevarati se fac in ani de zile.
Si fa-ti un program, NU lucra o grupa zilnic, muschii cresc in perioada de odihna, NU cand ii antrenezi.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Ai peste 16 ani? ridica greutati, fa flotari, abdomene...
ai sub 16 ani? fa flotari(macar 30 per zi), abdomene(100 pe zi)...etc
PS:nu ridica greutati daca ai sub 16 ani....nu o sa mai cresti

| Cosmin86 a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Alt paralel cu sportul...
prietene, muschii cresc in perioada de ODIHNA, NU cand ii antrenezi. Daca tu te antrenezi ZILNIC, ei CAND cresc? Sigur, o sa creasca putin si mediocru la inceput si apoi deloc.

Citeste despre supra-antrenament, sa-ti dai seama de ce ai spus tampenii.

| adutzwtaw98 a răspuns:

Poti lua steroizi daca ai peste 18 ani dar pot avea efecte adverse consulta un medik

| Cosmin86 a răspuns (pentru adutzwtaw98):

Steroizi? cand iei steroizi trebuie sa mananci 7-8 mese pe zi si sa te antrenezi zilnic, chiar de 2 ori pe zi + sa ai un medic sa-ti faca un ciclu, altfel risti sa ai mari probleme.
steroizii nu sunt pentru oricine

| wyzy a răspuns:

Apucate de sala...si ia proteine,,, in cateva sap, o sa vezi efectu tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru wyzy):

Ce vezi in cateva saptamani? tu crezi ca asa se fac muschii? straight face

| wyzy a răspuns (pentru Cosmin86):

Cand am zis, saptamani,, m-am referit la un timp mai indelungat,,, nu la 2 sau 3 saptamani,,,,,,,,, in fine tongue

| Adrian_Grasuţu_1995 a răspuns:

Nu baga prostii in tine, apucate de sala.fai exerciti pentru masa musculare..trage toate grupele de muschi (exceptant picioarele..ca asa ai zis) si ii vei dezvolta frumos..natural si nu vei avea griji ca ti se vor lasa de la proteine.

Tips: Trage -piept cu biceps
-spate cu triceps
-si umeri separat(sau picioare daca cumva te razgandesti)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrian_Grasuţu_1995):

De la proteine ti se "lasa" chiar mai lent decat ti se lasa daca nu iei nimic si tragi. documenteaza-te inainte sa afirmi ceva

| Adrian_Grasuţu_1995 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt bine documentat, si stiu despre ce vorbesc. dupa cum vorbesti am impresia ca esti 'ditamai' culturistu.din pacate eu nu am vorbit direct cu Ronny Coleman..imi cer scuze oh go on

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrian_Grasuţu_1995):

Din ce surse esti bine documentat, copiii de la bloc? Ia arata si mie un studiu, ceva care sa-ti sustina afirmatiile. Eu iti pot arata contrariul oricand.
De ce nu stai de vorba cu un medic sportiv?

Spre ex. cineva care stie notiuni de BAZA stie ca pielea se lasa de la GRASIME, NU de la proteine, nici macar de la steroizi ( ex. concret Stallone, cum arata la 65 de ani ). Sunt o gramada ( chiar si la 20 de ani ) pe care atarna pielea si nu au luat niciun supliment in viata lor, in schimb au bagat la greu shaorma, bere, cola. Sunt si mici exceptii, cei cu metabolism rapid, care pot manca orice.

P.S. : se scrie Ronnie happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrian_Grasuţu_1995):

Hai mah copil mic paralel cu sportul, nu ne arati sursele tale? Hai.

Cand zice zice "ti se vor lasa de la proteine" poti sa-i spui in fata ca e un IDIOT REDUS MINTAL care nu a citit o carte in domeniu in viata lui si are experienta ZERO.

Deci, copil mic paralel ce esti, arata-ne sursele! Sau esti doar un RETARDAT care se crede "bine documentat" dar nu a calcat in viata lui la un seminar de nutritie tinut de un expert?

| Pycyu_BoBoo_1999 a răspuns:

Trage de fiare happy

| Pycyu_BoBoo_1999 a răspuns:

Trage de fiare