| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
As dori sa va adresez 2 intrebari, dupa cateva informatii despre mine.Am varsta de 14 ani cu o inaltime de 1, 82cm.Parintii mei au 1, 92m, respectiv 1, 65m.Tin sa precizez ca in acesti doi ani, din clasa a 5-a pana intra 7-a, am crescut brusc, de la 1, 75 aproximativ pana la inaltimea din prezent.
Acum, revin cu cele 2 intrebari:
1.Pot creste peste inaltimea tatalui? (1, 92m)
2. Daca da, cam cu cat? [ e imposibil sa stiti, normal, dar eu vreau doar pareri, din partea unora care au experienta in asa ceva si care se pricep ]
Multumesc mult pentru atentie, ofer funda unui raspuns serios si bun.

7 răspunsuri:
| Akihito a răspuns:

Wow 14 ani si ai 1, 82 ce mancati de sunteti asa inalti, eu stau ai cu cei 1, 67 ai mei la 18 ani laughing
Sunt sanse sa cresti mai inalt ca tatal tau mai ales ca baietii se dezvolta mult prin a9a si a10a (cel putin in cazul meu). De exemplu euam o inaltime intre mama si tata happy

| pinkpityc a răspuns:

Poți crește și mai mult, depinde de organismul tău, nu pot spune cu cat sigur dar pot fi cam 10-20 de cm, adică eu sunt mai înaltă ca ambii părinți, dar depinde de la persoana la persoana

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu asta e problema ta ci cresterea in sine care iti va da probleme cu oasele inclusiv dureri. Ar fi bine sa mergi la dr de fam sa-i faci cunoscut asta si sa vezi daca iti recomanda ceva. Nu te baza pe lapte ca e un mit, laptele mai degraba strica calciul din oase.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La mine a fost invers. Mama inalta si tata mic. Am ajuns la 1, 90 (mai inalt si decat mama) la varsta de 14-15 si n-am mai crescut de atunci. Cunosc persoane care s-au dezvoltat pana pe la 20 de ani. Fosti colegi de scoala generala au ajuns la inaltimea mea abia in liceu. O fosta colega, a crescut in liceu mai inalta ca mine. Totul este aleatoriu in viata asta. Singurul lucru sigur este moartea.

| kingstar295 a răspuns (pentru pinkpityc):

Sa te-auda Dumnezeu si sa fie 20 laughing) Multumesc pentru raspuns.

| kingstar295 a răspuns (pentru Akihito):

Salut, inca ceva, daca m-am dezvoltat asa brusc in 2 ani, cum am spus, ma mai pot dezvolta asa brusc din nou? De exemplu, anul asta nu am crescut deloc, din clasa a 7-a pana in clasa a 8-a

| kingstar295 a răspuns (pentru Salontanul):

Foarte adevarat ce ai spus in final! Multumesc pentru raspunsul tau