| mnopqr a întrebat:

As vrea sa-mi spunteti niste exercitii pe care as putea sa le fac acasa sau la sala pentru latirea umerilor(spatelui). Eu sunt destul de "lat in spate", consider eu, dar totusi vreau mai mult. Precizez ca am 16 ani, 174 cm inaltime si 65 kg greutate si nu vreau sa fortez foarte mult coloana. Am auzit ca flotarile si mai ales tractiunile sunt destul de bune. As vrea exercitii fara greutati. Funda pentru cel mai complex raspuns!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pe scurt, pentru latitul spatelui :

- tractiuni la bara, priza pronatie ( adica NU cu palmele spre tine, ca sa iziolezi mai bine spatele ) si priza mai larga decat latimea umerilor
- tractiuni la helcometru ( cand tragi greutatile spre tine ), aceeasi priza si la fel de larga

Si, in caz ca te mai intereseaza, pentru igrosatul spatului sunt exercitiile de ramat ( ramat la aparat, ramat cu haltera, ramat cu gantere, etc. ) si pentru zona lombara indreptari cu haltera ( exercitiul asta lucreaza tot spatele, nu doar zona lombara ).