| MrBinGO a întrebat:

Salut TPU,
Cum îmi pot mari muschii abdominali?
Am 53 Kg si 1.74 inaltime din care doar 3.14% grasime.
Am metabolism EXTREM de rapid.Trebuie sa mănânc 5000 de calorii zilnic ca sa mă ingras intro saptamana 1.152 kg.
Am inteles ca patratelele se vad când ai sub 10% grăsime corporala ei bine eu am 3% si am decât 4 patratele vizibile (într-o lumina buna).
Am auzit ca la ectomorfi ca sa se vadă patratelele trebuia sa faci altceva nu sa scazi doar in grăsime..eh memoria asta sad
P.S:sa nu aud răspunsuri gen"baga 100+ abdomene zilnic si sa vezi ce patratele o sa faci" zilnic mi se pare o aiureala.

Răspuns Câştigător
| immortalfaith a răspuns:

Baga 5000 abdomene zilnic sa vezi ce muschi faci (kidding)
So, e aproape imposibil sa ai 3, 14%, e ca si cand ai avea pi
Daca ai pune o poza ti as spune cat ai, la 6% esti foarte definit, de aia nu cred ca ai 3
Patratelele sunt ceva cu care te nasti, eu nu cred ca le poti mari prin antrenament, poti doar sa speri ca se maresc o data cu corpul, cu cutia abdominala etc.
Spun asta deoarece am un prieten, eu am facut 2 ani aproape zilnic sala si abdomene (vreo 10-20 minute de abdomene in toate formele posibile+ greutate adaugata) si n au crescut deloc, plus ca am o asimetrie la ele, iar al meu prieten nu poate face nici macar 10 abdomene si a venit pentru prima data la sala si cand si a descoperit abdomenul mi a picat fata (avea BLOCURI nu patratele, erau uriase si tipul nu facuse nimic)
Aia a fost ziua cand m am lasat de abdomene
Totul tine de stratul de grasime daca vrei sa le faci vizibile, in cazul tau eu spun sa te ingrasi pana la vreo 75 80 kg sa ai o masa musculara decenta, apoi bagi definire
Cand mergi pe strada ies in evidenta spatele pieptul bratele umerii etc. In niciun caz abdomenul