| UserAnonim98 a întrebat:

De 3 săptămâni m-am apucat de "tras de fiare acasa".As vrea sa iau proteine... Ce-mi recomandati dintre:
http://www.redis.ro/ro/masa-musculara/95-mass-forte-crea tin-r.html
sau
http://www.redis.ro/ro/masa-musculara/51-super-mass-r.ht ml
Care credeti ca m-ar ajuta sa cresc mai rapid in masa musculara?
Pana acuma nu am avut un program fix de antrenament (lucram toate grupele de muschi intr-o zi, 2-3 ore), iar alimentatia (mâncam in graba, iar de cele mai multe ori mancam de 2 ori pe zi). Acuma mi-am schimbat alimentatia:
08:45 >- 2 sandwichuri+1 pahar lapte
12:00 >- 2 bucati carne porc + 2 felii de salata vinete sau pateu (+ cartofi prajiti sau oua in tigaie uneori)
16:00 >- (la scoala) 1 corn cu ciocolata
19:30 >- mancare gatita (orez,pilaf, ciorba, etc) + felul 2 (carne porc la abur sau pulpa de pui)
22:30 >- sandwich + lapte +ceva dulce(ciocolata,corn, biscuiti, iaurt)
Program antrenament >- o sa-l fac, ma gandesc sa lucrez 1-2 ore pe zi, cate 2 grupe muschi/zi.
-Deci ce proteine ar fi mai bune pentru programul si alimentatia mea? Care te ajuta sa cresti cel mai repede in masa musculara?
PS: Am 15 ani, vreo 1.75 m, 55 kg.

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Exista in bodybuilding un termen numit supraantrenament. Aceleasi grupe de muschi lucrate la fiecare 2 zile, abdomenul lucrat zilnic, astea sunt exemple de supraantrenament. Orice grupa de muschi se lucreaza o data pe saptamana (de 2 ori pe saptamana daca stii ce faci dar nu cred ca e cazul tau)
Cel mai ieftin supliment bun e gfx-8 dar iti zic ca n-ai nevoie, antrenamentul acasa nu e acelasi cu cel de la sala, indiferent de ce aparatura ai.
Acum revin la ideea mea de mai sus, nu te grabi sa faci muschi, ai destul timp in viata si pentru asta. E un motiv pentru care e recomandat sa faci sala dupa 18 ani. Corpul tau e ca o masina fara rodaj, degeaba il omori cu antrenamente si mancare si suplimente daca nu e inca pregatit. Nivelul de testosteron e mic (ajunge la nivelul maxim la 18 ani), organele nu sunt inca mature (cum ar fi pancreasul care secreta insulina, iarasi un hormon cu un mare rol in cresterea musculara, sau ficatul). Sunt prea multi pusti ca tine care vor muschi fara sa inteleaga principiile cresterii lor si de aia dau chix.
Deci, sfatul meu, daca alegi sa tii cont de el, e sa o lasi mai moale, fa niste antrenamente usoare (pentru toate grupele sau mai degraba fa exercitii compuse), mananca corect si lasa corpul sa-si faca treaba in voie, ca stie ce face.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ia si tu proteine adevarate, nu faina indulcita si ieftina de la redis...

| greyhound a răspuns:

Nu-ti recomand Redis, nu-ti recomand suplimente din moment ce lucrezi acasa si nu-ti recomand pentru ca esti inca tanar.
Nu stu de ce toti pustii de varsta ta incearca sa accelereze procesul de crestere, lasati natura sa-si faca treaba ca e mai desteapta decat voi.
Tu doar asigura-te ca mananci cum trebuie, si acum :
- micul dejun trebuie sa fie mai consistent; lactatele, ouale, cerealele sunt mai bune decat sandvisurile, mai satioase, mai sanatoase si au mai multi nutrienti.
- la pranz nu trebuie sa te imbuibi, cartofi prajiti si oua prajite mai rar
- corn cu ciocolata (7days presupun), aiurea, mai bine un baton cu susan (e la fel de ieftin si la indemana)
- daca tii sa mananci ciocolata, mergi pe cea neagra.
Nu manca aceleasi alimente in fiecare zi, diversifica, mai baga si niste peste, seminte (de tot felul).
Astea sunt niste indicatii, nu reguli, e ok sa mai iesi in decor dar sa nu te obisnuiesti. Nu trebuie sa te "pocaiesti" ci doar sa fii un pic atent.
Fa asta si o sa fie bine. Daca vrei muschi, nu te gandi ca trebuie sa ii faci imediat ci ca trebuie sa ai un bun picior de plecare atunci cand o sa te duci la sala (acasa n-o sa-i faci), undeva de la 18 ani incolo.
Despre antrenament n-ai zis cand il faci (conta pentru mine sa stiu dar in fine, nu mai conteaza). Si 45-60 min sunt suficiente.

| UserAnonim98 explică (pentru greyhound):

Eu cred ca muschii se pot face si acasa. Am masa forta, masa abdomene, gantere de 3 tipuri (gantere fixe, gantere cauciucate, gantere de pui tu greutatile+discuri cu greutate de 0.5kg/1kg/5kg), haltera piept+discuri greutate. Cat despre antrenament, trebuie sa-l fac, ma gandesc sa fac 2 grupe pe zi+abdomene zilnic.Cel mai mult vreau sa ma axez pe antrenament biceps+piept, care sa-l fac odata la 2 zile (cred ca este destula pauza de 48 ore intre antrenamentul biceps+piept)
Si te-as ruga daca imi poti recomanda niste proteine mai bune la bugetul de 100-140 lei/luna (proteine vreau sa iau 3 luni, dupa care o sa continui fara).

| Cosmin86 a răspuns (pentru UserAnonim98):

"cred ca este destula pauza de 48 ore intre antrenamentul biceps+piept", crezi prost, inseamna ca nu lucrezi piept bine daca il poti lucra dupa doar 2 zile.

Pai eu cand fac piept cu greutati mari si cu exercitii grele, 2-3 zile am febra, apoi inca 2 zile mai simt putin si abia dupa 5 zile il pot antrena din nou.

Fa piept la 2 zile si o sa ramai cu un piept plat, ca toti cocalarii care vor "piept+biceps" ( grupele cocalarilor ).

Daca vrei sa arati ca un sportiv ( si nu ca un cocalar ), lucreaza-ti TOT CORPUL in mod egal.

Arnold zicea ca NU PUNE 1 cm la biceps fara sa puna 1 cm la gambe, umeri, coapse, etc., ca e foarte stupid sa pui 1 cm la o grupa fara sa pui si la celelalte. Si Arnold stia ce zice, dupa 40 de ani tot el apare pe coperta multor reviste de fitness.

p.s. : termina cu "abdomen" zilnic, asta e alta aberatie de copii mici. Si ia-ti o bara de tractiuni.

Daca vrei sa te antrenezi acasa, antreneaza-te SERIOS, nu ca un COCALAR PROST care face piept+biceps la 2 zile si apoi se mira de ce a ramas un FIRAV la grupele alea.

| UserAnonim98 explică (pentru greyhound):

Multumesc pentru sfaturi, pana la urma o sa iau Gfx8, si o sa ma antrenez acasa (o sa trag tare, cate 2 grupe/zi /cate o ora jumate, cu pauze de 72 ore intre ele). O sa incerc o alimentatie mai adecvata (cu mai multe oua fierte/omleta si lapte/iaurt/smantana, nu o sa uit nici de carne). As mai avea o intrebare: este bine sa incep cu Gfx8 cate 2 portii/zi timp de 15 zile, si dupa sa iau cate o portie/zi timp de 1-2 luni?
"E un motiv pentru care e recomandat sa faci sala dupa 18 ani. Corpul tau e ca o masina fara rodaj, degeaba il omori cu antrenamente si mancare si suplimente daca nu e inca pregatit." -> sunt de acord cu acest lucru, dar unchiumiu s-a apucat de tras la fiare (tot acasa, de la el am si aparatura) la 16 ani, iar la 20 ani deja arata ca in reviste (el nu a luat proteine decat 3-4 luni, la inceput) tongue Eu pana la 19 ani as vrea sa arat tot cam la fel (si nu pot sa ma apuc de la 18 ani, deoarece la 19 ani as vrea sa dau la Academia Militara si as vrea sa fiu deja format).

| UserAnonim98 explică (pentru Cosmin86):

O sa fac cum zici tu, o sa lucrez toate grupele de muschi in mod egal 2 grupe/zii cu pauze de 3-4 zile. Am trecut si prin faza de supraantrenament: dureri in gat, febra musculara, stare de oboseala, sistemul imunitar scazut (si nu stiam ce-i cu mine atunci; acuma m-am mai documentat) si nu mai am de gand sa fac aceleasi greseli...

| greyhound a răspuns (pentru UserAnonim98):

1 portie pe zi si dupa o perioada daca e cazul maresti numarul de portii, nu invers.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UserAnonim98):

Si ce rezultate ai cu antrenamentul acasa?

| greyhound a răspuns (pentru UserAnonim98):

Exista in bodybuilding un termen numit supraantrenament. Aceleasi grupe de muschi lucrate la fiecare 2 zile, abdomenul lucrat zilnic, astea sunt exemple de supraantrenament. Orice grupa de muschi se lucreaza o data pe saptamana (de 2 ori pe saptamana daca stii ce faci dar nu cred ca e cazul tau)
Cel mai ieftin supliment bun e gfx-8 dar iti zic ca n-ai nevoie, antrenamentul acasa nu e acelasi cu cel de la sala, indiferent de ce aparatura ai.
Acum revin la ideea mea de mai sus, nu te grabi sa faci muschi, ai destul timp in viata si pentru asta. E un motiv pentru care e recomandat sa faci sala dupa 18 ani. Corpul tau e ca o masina fara rodaj, degeaba il omori cu antrenamente si mancare si suplimente daca nu e inca pregatit. Nivelul de testosteron e mic (ajunge la nivelul maxim la 18 ani), organele nu sunt inca mature (cum ar fi pancreasul care secreta insulina, iarasi un hormon cu un mare rol in cresterea musculara, sau ficatul). Sunt prea multi pusti ca tine care vor muschi fara sa inteleaga principiile cresterii lor si de aia dau chix.
Deci, sfatul meu, daca alegi sa tii cont de el, e sa o lasi mai moale, fa niste antrenamente usoare (pentru toate grupele sau mai degraba fa exercitii compuse), mananca corect si lasa corpul sa-si faca treaba in voie, ca stie ce face.

| rafa1987 a răspuns:

Esti prea mic pentru produse, ar putea sa te afecteze, incearca mai tarziu 17-18 ani,si nu de la redis...ce manaci tu este praf,tu crezi ca cu sandwich, biscuiti, ciorba si corn cu ciocolata ai sa cresti?, tu ai nevoie de 2, 2grame per kg corp proteine deci:121de grame carne pe zi, daca e mai mult nu conteza mai putin sa nu fie, incerca sa nu simti foamea, si antreneaza toate grupele, ca ai sa arati urat numa cu brate mari sau piept...