| Psychothic a întrebat:

..
Dupa cum bine stiti urmeaza vacanta de iarna si eu cum stau la sat nu pot sa mai merg la sala timp de 2 saptamani...
Ce as putea face acasa ca sa ma mentin in forma?
Daca se poate sa-mi spuneti concret ce si cate exercitii sa fac. happy

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Ai dreptate, n-are rost! Oricum n-am cum sa te fac sa intelegi ceva ce nu stii.
Nu stiu ce legatura are una cu alta si de ce nu citesti mai atent subiectul si raspunsul. Exact de pauza aia de "la 6 luni ii o pauza de 2-4 saptamani" era vorba si nu inteleg ce legatura are schimbatul antrenamentului din 2 in 2 luni cu vacanta de 2 saptamani in care nu are acces la o sala.
Daca tot nu vrei sa te ajute cineva, nu te lua de el! Ii dadeam un sfat pertinent si o alternativa prietenului nostru cum ca se poate si asa, nu trebuie sa faca antrenament in cele 2 saptamani de vacanta incare e in sat, poate face si pauza ca nu-i strica daca a tras un an intreg. Si cum mai spuneam, daca vrea sa compenseze poate lucra cu propria greutate (genufleciuni, flotari, tractiuni etc.)...
P.S. Daca vrei bibliografie iti recomand "Culturism - Initiere si competitie (Marin Chirazi si Petru Ciorba)" sau "Super Fit-Esentialul in culturism si fitness (dr. Serbam Damian)" ...si mai sunt cartile Tudor Bompa, foarte bune in pregatire fizica. Spor!

9 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Fa multe exercitii acasa. Antreneaza-ti toate grupele de muschi. Poti face genuflexiuni, ridicari de picioare si abdomene, flotari, boxat cu sticle grele de apa. Nu pot sa-ti zic cat pentru ca nu stiu in ce forma esti tu. Incearca sa faci cate 20 de flotari (daca e ok fa mai multe, daca nu e ok fa mai putine), vreo 100-200 abdomene, 50 de ridicari de picioare (adica stai pe spate si ridici), 50 genuflexiuni si boxat cu sticle de 2 l pentru inceput, sa zicem 5 minute. Vezi daca e ok asa. Ideea e sa transpiri. Asa iti dai seama ca lucrezi bine.

| AntrenorFitness a răspuns:

2 Saptamani de pauza nu dauneaza. Dimpotriva, te-ar putea ajuta sa progresezi mai mult dupa ea. Organismul are nevoie si de pauza de refacere.
Si daca chiar nu vrei sa faci pauza, poti compensa cu flotari, tractiuni, genuflexiuni, ridicarea trunchiului, ridicarea picioarelor din culcat dorsal, extensia spatelui din culcat facial. etc. Exercitii cu propria greutate.

| Hades98 a răspuns (pentru AntrenorFitness):

Da de 2 zile, hai sa zicem 3 daca ai facut febra musculara. Cam atat ajunge sa se refaca :happy

| AntrenorFitness a răspuns (pentru Hades98):

La cateva luni de antrenament, consecutive, se recomanda o pauza de 1-2 saptamani. Nu e vorba de pauza dintre doua antrenamente pe aceeasi grupa musculara, in care ai nevoie de 48 ore de pauza, pentru refacere. In anul calendaristic al unui sportiv exista perioade de pregatire, perioade competitionale si perioade de tranzitie...

| Hades98 a răspuns (pentru AntrenorFitness):

straight face Ce tot vorbesti?
Intr-un an de antrenament. la 6 luni ii o pauza de 2-4 saptamani. Durata numai stiu sigur, dar asta este aprox.
Si antrenamentul trebuie schimbat din 2 in 2 luni. altfel nu se mai vad rezultate.
Numai incerca sa ma faci sa inteleg nu stiu ce sau mai stiu eu. Ca n-are rost happy.

| AntrenorFitness a răspuns (pentru Hades98):

Ai dreptate, n-are rost! Oricum n-am cum sa te fac sa intelegi ceva ce nu stii.
Nu stiu ce legatura are una cu alta si de ce nu citesti mai atent subiectul si raspunsul. Exact de pauza aia de "la 6 luni ii o pauza de 2-4 saptamani" era vorba si nu inteleg ce legatura are schimbatul antrenamentului din 2 in 2 luni cu vacanta de 2 saptamani in care nu are acces la o sala.
Daca tot nu vrei sa te ajute cineva, nu te lua de el! Ii dadeam un sfat pertinent si o alternativa prietenului nostru cum ca se poate si asa, nu trebuie sa faca antrenament in cele 2 saptamani de vacanta incare e in sat, poate face si pauza ca nu-i strica daca a tras un an intreg. Si cum mai spuneam, daca vrea sa compenseze poate lucra cu propria greutate (genufleciuni, flotari, tractiuni etc.)...
P.S. Daca vrei bibliografie iti recomand "Culturism - Initiere si competitie (Marin Chirazi si Petru Ciorba)" sau "Super Fit-Esentialul in culturism si fitness (dr. Serbam Damian)" ...si mai sunt cartile Tudor Bompa, foarte bune in pregatire fizica. Spor!

| Hades98 a răspuns:

Intra pe pag. mea : www.facebook.com/streetworkout.ro - lasa-mi mesaj, si fi atent la pagina, zilnic postez exercitii care le exercuti cu greutatea corpului. :)

| mihai22222 a răspuns:

Pai la tara poti face tu sala cu niste flotari mai poti ridica un bustean sau daca ai un prieten care merge la padure poti sa-l ajuti sau poti marge sa tragi de fiarele din padure sau
gasesti tu un prieten care are tractor trebuie sa aive niste piese de tractor de ex. coroana de transmisie una are cam 20-30 kg

| o0Mihai0o a răspuns:

Salut! Te poti mentine in felul urmator : faci abdomene, flotari, genoflexiuni pe rand si cate putin in fiecare zi pana te obisnuiesti cu ele si incepi sa faci din ce in cel mai multe, de exemplu : azi faci de 10 flotari, 10 genoflexiuni, 10 abdomene, iar maine cate 20 si tot asa... Sper ca te-am ajutatwinking Funda?big grin

| o0Mihai0o a răspuns:

Si cu atat mai mult ca esti la tara, poti sa alergi in fiecare zi, cronometrat, cate 30 de minute ( minim ) happy