| RazvanPop a întrebat:

Salutare, as vrea sa stiu daca am 1.76 si 69 de KG sunt normal? Sunt baiat, am 15 ani fac mult sport pe zi, merg la sala iar acum am varicela si fac acasa Cardio + abdomene, flotari ce mai fac eu suplimentar, mananc 3, 4 mese pe zi mananc in general carne de pasare, lapte, oua, branza, orez, mai este cand mai mananc de porc dar nu carne, nici macar carne slaba nu mananc mananc doar cateodata ficat de porc, am renuntat la carnea de porc de mult timp, m-am dezobisnuit de paine mananc gen 4 felii de paine pe saptamana poate chiar si mai putina. As vrea sa stiu daca sunt gras la informatiile date mai sus si daca e sanatos ceea ce mananc eu tinand cont ca fac si sport, aa si am uitat mananc si o inghetata, doua pe saptamana. As vrea sa stiu daca e sanatos ceea ce mananc eu tinand cont ca fac foarte mult sport, o sa ma ingras in felul asta? Mananc vreo 1300, 1400 de calorii pe zi nu mananc dulciuri sau chipsuri sau alte prostii si alea foarte rar. Multumesc anticipat, astept raspunsurile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iAMVi a răspuns:

Te ia durerea de cap daca vezi cat baga un culturist la o masa, vorbim de 1-2 poate chiar 3 pui, bine...aia sunt profesionisti si oameni mari.
Oricum trebuie sa halesti multa carne de vita daca vrei sa pui ceva muschi pe tine ca daca nu mananci destul vei arde tot din muschii pe care ii ai si o sa slabesti

11 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Din ce ne-ai spus tu, esti bine, esti normal.

| KodrutZ a răspuns:

Daca ai minca 1300-1400 de calorii ai face foamea big time. E sezon, maninca multe salate si legume. Cu carnea poti sa o lasi mai usurel.

| iAMVi a răspuns (pentru KodrutZ):

De ce man sa faci foamea? Are 15 ani, nu e adult si unui adult ii este recomandat sa haleasca 2.000 de calorii, un adult normal nici obez nici gras, probabil ii este de ajuns.

| KodrutZ a răspuns (pentru iAMVi):

Are 15 ani si face sport. Cu 1300-1400 abia daca hranesti suficient un copil de 5 ani. Voila - http://www.csid.ro/calculator-calorii/
http://www.mamicamea.ro/......centi.html

| iAMVi a răspuns (pentru KodrutZ):

Poate vrea să mai slăbească, totuși un copil în creștere are nevoie de ceva calorii

| RazvanPop explică (pentru iAMVi):

Eu de slabit nu mai vreau sa slabesc, eu vreau sa stiu daca ma pot metine in felul asta.

| RazvanPop explică (pentru iAMVi):

Voi ati inteles total gresit ceea ce voiam eu sa spun, bine m-am exprimat si eu gresit dar eu voiam sa va intreb daca ma pot mentine la stilul asta de viata, daca consum alimentele astea. Deja de 1 an ma mentin la greutatea asta, sunt constient ca acum cum am inceput cu sala de 3 luni intr-un an am sa mai pun masa musculara si am sa mai iau cate ceva in greutate dar masa musculara nu? Daca e asa nu m-ar deranja, exista sanse sa pun colacei si grasime in stilul acesta de viata, consumand alimentele astea si mancand intre 1400-1600 de calorii pe zi? De exemplu eu pot sa mananc si mai putine, chiar rezist asa m-am obisnuit in ultimul an laughing azi am mancat 700 si ceva pana la ora asta, dar am inteles ca ca sa pun masa musculara va trebui sa consum multa carne si calorii mai multe. Vreau sa precizez ca trag de fiare, o saptamana fac pauza pentru ca dupa cum am spus am varicela in rest in fiecare saptamana in fiecare zi fac 3 ore de sala cu exceptia sambata si duminica nu fac, fac pauza. Astept raspunsurile voastre in continuare!

| iAMVi a răspuns (pentru RazvanPop):

Te ia durerea de cap daca vezi cat baga un culturist la o masa, vorbim de 1-2 poate chiar 3 pui, bine...aia sunt profesionisti si oameni mari.
Oricum trebuie sa halesti multa carne de vita daca vrei sa pui ceva muschi pe tine ca daca nu mananci destul vei arde tot din muschii pe care ii ai si o sa slabesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

din punct de vedere medical, alimentatia ta este foarte dezichilibrata, pentru o viata sanatoasa consuma fructe, legume, lactate, oua ( nu in exces ), bea minim 2 litri de apa zilnic, dormi minim 8 ore pe noapte, evita grasimile,sarurile, zaharul, tigarile, drogurile, alcoolul si stresul, nu uita printr-o alimentatie echilibrata te vei mentine sanatos.

O zi buna.

| RazvanPop explică (pentru anonim_4396):

Mananc legume, fructe, lactate, oua in fiecare zi, iarasi dorm chiar si 10, 11 pe zi, nu mananc multe grasimi, nu consum dulciuri, sarat mai consum dar nu foarte sarat, nu fumez, nu ma droghez, iarasi nu beau si nu sunt stresat., multumesc pentru raspuns!

| iAMVi a răspuns:

Era un mit să-i spunem așa că dacă ai să zicem 1.80 m va trebuii să ai 70-75 kg.
Cu kg vezi cel mai bine tu dacă te îngrași daca te menții sau slăbești, cel mai bine e ca ai scos pâinea din context.

| Bia13 a răspuns:

"Ai vrea sa stii daca esti gras." Dar tu nu te vezi? laughing Esti mai rau ca o fata. rolling on the floor