| Annnonim a întrebat:

Nu am mai crescut in brat, m-am oprit la 29-30 de 2 luni!
Biceps
flexii cu bara: 3-5 serii
flexii alternative cu ganterele din stand: 3-5 serii
flexii cu bara la banca Scott: 3 serii / flexii cu gantera la banca Scott: 3 serii
Triceps

extensii la scripete cu bara V: 3-5 serii
extensia antebratului cu gantera deasupra capului: 3-5 serii
extensii la scripete din fandat inainte, pe deasupra capului: 3 serii

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Mult prea multe serii, ce trebuie sa intelegi tu e ca bratele au GRUPE MICI

asta inseamna ca 1-2 exercitii a cate 3-4 serii ambele ( deci MAXIM 6-8 serii pe grupa ) sunt suficiente

la biceps poti sa faci :

1. flexii cu bara din picioare, 4 serii
2. flexii ciocan, 3 serii

triceps :

1. flotari la paralele, 4 serii
2. extensii cu bara Z, 3 serii

E suficient, daca le faci corect ( 99 % nu le fac corect, nici multi dintre cei cu 5-6 ani experienta tot NU le fac corect )

| WarriorInReserve a răspuns (pentru Cosmin86):

De fapt ai nevoie de 3 exerciţii a câte 3 serii.
Pentru a solicita muşchiul din toate 3 poziţiile.
Mid-Range, Contracted, Stretch.

| Cosmin86 a răspuns (pentru WarriorInReserve):

De acord cu cele 3 pozitii, dar eu raman la 2 exercitii a cate 3-4 serii.

La un antr fac 1 ex mid-range si un exercitiu contracted, la alt antrenament fac un exercitiu contracted si altu stretch si tot asa.

E o chestie de preferinta

| Annnonim explică (pentru Cosmin86):

@Cosmin86 chiar iti multumesc ca ai raspuns la aceasta intrebare a mea! Mereu am urmat ce mi-ai zis tu si munca mea a dat roade.

| johnstone a răspuns (pentru Cosmin86):

La care am sa adaug si eu: la flexiunile cu bara din picioare poti sa folosesti atat o prindere scurta cat si o prindere lunga. Daca distanta dintre maini este mai mare atunci este izolat capul scurt al bicepsului brahial iar daca distanta este scurta atunci este izolat capul lung al brahialului. Pentru a creste dificultatea te poti sprijinii de un plan dur astfel incat omoplatii sa ramana nemiscati pe parcusul efectuarii repetarii. Flexiunile tip Hammer le-as inlocui cu Zottman Curls

| Cosmin86 a răspuns (pentru Annnonim):

Cu placere happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru johnstone):

Foarte corect, dar si flexiile tip hammer au rolul lor, e mai bine sa alternezi, la un antr sa faci zottman curls, la unul hammers

16 răspunsuri:
| TheLoveDoctorr a răspuns:

Ce mananci cand ajungi acasa?

| WarriorInReserve a răspuns:

Dacă faci cu 5 kg.
Câte repetări faci?

| Annnonim explică (pentru WarriorInReserve):

10-12 repetari

| WarriorInReserve a răspuns (pentru Annnonim):

Măreşte greutatea.
Şi mai schimbă exerciţiile.

| Annnonim explică (pentru WarriorInReserve):

Saptamana asta am schimbat antrenamentul total!
O sa maresc greutatea.
Dar daca am intrat in perioada de stagnare pot iesi facand aceleasi exercitii in continuare?

| WarriorInReserve a răspuns (pentru Annnonim):

Toţi avem perioade de stagnare la un moment dat. Schimbă repetările, greutatea, antrenamentul, ordinea exerciţiilor...
Ce program ai?

| WarriorInReserve a răspuns (pentru Annnonim):

Lucrezi multe grupe într-o zi şi nici-una nu iese bine.
De ce nu optezi pentru un antrenament de 4 zile pe săptămână?

| Annnonim explică (pentru WarriorInReserve):

Ok o sa caut un antrenament de 4 zile.

| CulturistuCris a răspuns:

Fa ma si tu cu 20 kg. si o sa vezi ca vei creste