| nicu_4067 a întrebat:

Salut TPU,,, spuneti-mi va rog exercitii pentru toate grupele de muschi... funda

3 răspunsuri:
| PoeTuL05 a răspuns:

Flotari cu priza larga=piept
Flotari normale=triceps
Tractiuni=spate
Flexii cu greutati=Biceps
Abdomene-abdomen
Genoflexiuni- picioare

| Cosmin86 a răspuns:

Cele mai bune pentru fiecare grupa :

piept : impins cu haltera in plan orizontal
spate : tractiuni
umeri : impins cu haltera ( presa militara )
biceps : flexii cu bara dreapta din picioare
triceps : impins cu priza ingusta sau flotari la paralele
picioare : genuflexiuni cu haltera pe umeri
zona lombara : indreptari cu haltera
gambe : ridicari pe varfuri cu greutate
abdomene : abdomene la banca

Cu astea incepi antrenamentul grupei respective, 4-5 serii. Apoi urmeaza exercitiile de izolare, gasesti pe culturism.ro, getfit.ro cate vrei, alea sunt o gramada.

Cu flotari, abdomene si genuflexiuni normale nu faci mare lucru, poti sa incerci sa vezi ca obtii doar putina tonifiere.

Spre ex. la piept, dupa impins pe plan orizontal urmeaza impins pe plan inclinat (zona superioara a pieptului, pe care flotarile NU o lucreza ), apoi fluturari cu gantere si apoi fluturari la scripeti. Flotarile nu se compara cu un asemenea antrenament, de aceea rezultatele lor sunt mediocre.

Antreneaza-te ca lumea daca vrei rezultate ca lumea.

| Tavy100 a răspuns:

Flotari- Brate
Abdomene- Abdomen
Genoflexiuni- Picioare

Astea sunt exercitiile de baza