| gabitzuxxl a întrebat:

Salut,am 14 ani si fac exercitii acasa de 3 luni,toate grupele de muschi mi-au crecut in afara de biceps si spate, de ce oare? ce exercitii imi recomandati?

10 răspunsuri:
| andrey910 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci acasa pentru spate..ridicarile din umeri sunt pentru trapez.

| Cosmin86 a răspuns:

Exemplu de program bun pentru biceps, eu am avut rezultate cu el :

- 3 serii a cate 8-9 repetari cu greutate mare, cu bara dreapta, din picioare
- 3 serii flexii alternative cu gantere ( 10 repetari ), stand jos, pe plan inclinat
- 3 serii flexii cu bara Z la banca scott, 8-9 repetari.

E important sa le faci corecte si sa lasi muschiul sa se odihneasca minim 48 de ore dupa intens. Pauzele intre serii : 90, maxim 120 de secunde, eu folosesc un cronometru.

| catafreestyle a răspuns:

Da ce exercitii faci in prezent?

| gabitzuxxl explică (pentru catafreestyle):

Flexii

| gabitzuxxl explică (pentru catafreestyle):

Flexii,si la spate, ridicari din umeri

| ForeverWarrior a răspuns (pentru gabitzuxxl):

Ridicarile din umeri le faci pentru trapez si dureaza mai mult sa se vada rezultate dar o sa se vada crede-ma.Ai gantere cu discuri acasa?

| gabitzuxxl explică (pentru ForeverWarrior):

Nu am cu discuri, simple, umplute, de 15 si 25

| catafreestyle a răspuns (pentru gabitzuxxl):

Tractiuni ar fi bune pentru spate

| ForeverWarrior a răspuns (pentru ForeverWarrior):

Eu de examplu am balcon inchis si mi-am pus un scripete in tavan si pot face la spate si triceps cu cablu si mai am tot pe balcon am o bara de tractiuni, o sa se vada rezultate in tim***ca ai nevoie de ceva idei cum sa iti faci ceva acasa intreaba-ma ca sunt destul de inventiv.Bafta.

| MyDiana a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa faci mai multee "FLOTARI" si sa rici "HALTERE"