| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Sunt in clasa a X a la profil de filo-engleza,iar de cand sunt mic imi doresc din tot sufletul sa devin politist,insa,in calea indeplinirii acestui vis imi stau tot felul de piedici, dar cea mai mare este proba sportive, fiind antitalent total in materie de sport.In ciuda acestui fapt,nu vreau sa nici in ruptul capului sa ma reprofilez,sunt dispus sa fac absolut orice pentru a reusi. Daca de rezistenta si aruncarea mingii medicinale nu ma tem chiar atat de rau,si nici de viteza nu ma temeam pana in clipa cand am auzit diverse,,legende" cum ca aceasta nu se poate imbunatati sau ca,,te pregatesti inutil,ca oriunde ai merge nu faci nimic".Ei bine,toate acestea nu fac nimic altceva decat sa ma descurajeze si,cum am mai spus,nu vreau nicidecum sa renunt la acest vis, pur si simplu nu ma vad facand altceva, SCURT SI LA OBIECT! In present scot la viteza pe 50 m in jur de 9 secunde, iar mie mi-at trebui minim 7.2 secunde.Cand am intrebat-o pe profa de sport ce as putea face a inceput sa rada, zicand iarasi ca e genetica si alte rahaturi care imi pun moralul la pamant, dar mai sunt si oameni (chiar si sportive) car eimi spun ca in antrenament facut ca la carte ma va duce acolo unde doresc eu.Mentionez ca sunt sedentary si nu am alergat prea mult la viata mea,dar avand in vedere acest vis,chiar m-am hotarat ca din data ce da caldura sa ma apuc serios de lucru,urmand ca la toamna sa imi gasesc in preparator fizic. Tinand cont de timpul ramas la dispozitie (mai mult decat sufficient) si de conditia mea actuala, ce as putea face sa imi imbunatesc performantele, astfel incat sa trec proba fizica.Va rog sa intelegeti ca imi este groaza ca as putea pica,si tind sa cred ca daca ma pregatesc sufficient, la examene voi avea in sentiment de siguranta, asa cum mi s-a intamplat si la evaluarea nationala in clasa a viii a unde rezultatele au fost chiar mai bune decat m-am asteptat.Astept pareri!

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai uitat doua chestii importante - inaltimea si greutatea. Eu am facut sport de performanta non-atletic (volei, mai exact) si scoteam cred ca undeva pe la 6.5. Ideea e ca sub 9 ar trebui sa cobori destul de usor, mai greu de acolo pana la 7. Ideal ar fi sa te cronometrezi alaturi de cineva care scoate 7 si sa vezi unde pierzi cel mai mult. Fiind sedentar, dupa cum zici, ai de tras si la start, si la finish. Lasa groaza, pregateste-te si vezi cum evolueaza. Cu adevarat nu pierde ala care nu reuseste, ci ala care nici macar nu incearca. Iti tin pumnii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa iti zic eu altceva, oricine zice ba tu nu poti face aia, ba tu esti prea mototol, chestii urate, jignitoare, alergi precum o gasca si multe alte treburi, pe mine ma intaresc, iti spun sincer, oricine zicea despre mine, tu nu esti in stare sa faci un cod, sa lucrezi un program si etc, din contra ma intareau, m-am apucat mult mai mult de invatat, de antrenat in ceea ce imi placea, si s-a vazut dupa un anumit timp, acum toti, robert vino ca nu merge aia, robert cum fac la aia, robert s-a defectat x vino si repara-l, eh... totusi este sa ai ambitie mare in viata, daca totul ar fi doar drum lin, te-ai plictisii crede-ma, trebuie si suisuri si coborasuri in viata, asta este in viata, antreneaza-te tu alearga singur pe stadion, fa cat de multe ture poti, incearca mai mult peste o zi, maine inca putin, poimaine inca putin si ajungi la performantele dorite, nimeni nu iti vrea ma binele in tara asta daca nu ai inteles, de fapt peste tot nimeni nu iti vrea binele, nimeni nu vrea sa fii tu ceva mai bun ca x sau y, pai de ce copilul aleia sa nu fie politist, ca nu poate, pai de ce sa fii tu, lasa sa fii mai praf ca fisa/fisu, trebuie mai intai sa iti pui ambitia la incercare, ba pot, ba vreau, ba o sa reusesc, ce e asa greu, mult antrenament singur prietene altfel nu faci nimic. Te antrenezi singur pe stadio, incerci seara de seara sa scoti un timp mai bun, si mai bun, din ce in ce mai bine, doar tu, altcineva nu, nu toti sunt facuti pentru asta, dar cu multa ambitie ajung exact unde vor doriwinking.
Hai bafta si ambitioneaza-te singur, alearga zi de zi mai mult, mai mult, fa multe teste de rezistenta, ai grija sa nu mananci grasimi si chestii gretoase inainte sa alergi, carne prajita, cartofi si etc, ca te va durea in partea stanga/dreapta si nu vei mai putea alerga uniform si bine, mananca o banana inainte de fiecare antrenament, doar una nu 10, si alearga pana simti tu ca este suficient pe ziua de azi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Treaba cu rezistenta nu e valabila. Eu alergam si cate 15-20 de kilometri pe zi la antrenamente (vara si in vacante faceam uneori doua pe zi la juniori si seara ramineam cu seniorii), insa uram la maxim proba de rezistenta si rezultatele mele nu erau cu nimic demne de lauda. De obicei terminam in primii 5, in urma unora care nu aveau nici o treaba cu sportul, eventual mai si fumau de rupeau stilul. happy