| Vadastreanu_Ionut_1998 a întrebat:

vesnica problema cu suplimentele proteice, nu inteleg, stiu ca fara proteine nu putem trai dar daca am la niste suplimente proteice pentru masa musculara dc ne-ar face rau? as dori sa ma apuc de sala, si as avea nevoie de ajutor de proteine, desigur cu un regim echilibrat. vreau sa va lasati parerea mai jos despre ce credeti voi, ori sunt bune suplimentele ori nu, si ce afecteaza.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Principala sursa de proteine pentru suplimentele nutritive este laptele. Proteine din lapte deriva aproape intotdeauna din laptele de vaca si este disponibila in comert ca proteina din lapte integral, proteina din zer si caseina.

Proteina din lapte. Deoarece proteina din lapte este data de natura pentru a sustine fiinta in copilarie - o perioada din viata in care sunt cele mai mari cerinte pentru crestere - este o sursa ideala pentru suplimente.
Sunt substante extrase din alimente sau diferite produse vegetale si animale sau chiar de origine minerala. Rolul lor este acela de a aduce in dieta acele substante care s-au dovedit utile in diferite scopuri(marirea masei musculare, grabirea refacerii, arderea grasimii, antioxidanti, hepatoprotectoare etc.), atunci cand este dificil a se asigura acestea direct din alimente.
Proteinele se gasesc in alimente de obicei insotite de cantitati mari de grasime, in timp ce in suplimente nu exista grasime in exces. Fiind sub forma de tablete sau prafuri, suplimentele sunt deseori caracterizate drept substante " nenaturale " daunatoare etc. Acest lucru nu este adevarat. A nu se confunda suplimentele cu steroizii anabolizanti si alte substante daunatoare.

Deci pentru cei care se antreneaza serios si urmaresc progrese rapide, suplimetele putem spune ca sunt absolut necesare. Ele trebuie sa vina totusi in completarea alimentelor, si nu sa le inlocuiasca. Inainte de a lua suplimente intrebati doctorul, mai ales daca suferiti sau ati suferit de vreo boala. Respectati dozele si conditiile prevazute de producatorul suplimentelor.

Testele pentru determinarea efectele suplimentelor sunt facute pe grupuri de subiecti, iar rezultatele sunt o medie a rezultatelor participantilor. Deci unii dintre noi raspundem mai bine la anumite suplimente, altii nu, asa ca nu trebuie etichetate suplimentele prin prisma unei experiente singulare.
Sper ca te-am ajutat, fundita?

12 răspunsuri:
| Vadastreanu_Ionut_1998 explică (pentru Cosmin86):

Dap, funda, dar daca ar fi sa imi dau comenda de proteine, pot gasi si in farmacie? sau de pe net, si ce site ar fi cel mei bun si care proteine ca am vazut ca sunt multe tipuri de borcane din astea.

| SweetGirl1303 a răspuns (pentru Vadastreanu_Ionut_1998):

Da, poti gasi si in farmacie, de aceea iti recomand sa cumperi de acolo, deoarece internetul nu e sigur, iar la farmacie te poti interesa de reactia acestora asupra corpului tau.

| Vadastreanu_Ionut_1998 explică (pentru SweetGirl1303):

Ok, mersi big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin86):

1. ai uitat sa adaugi sursa de copy/paste

"Deci pentru cei care se antreneaza serios si urmaresc progrese rapide, suplimetele putem spune ca sunt absolut necesare", asta CLAR NU e exprimarea TA.

2. Ai uitat sa spui ca are nevoie DUBLU de carbohidrati, altfel proteinele alea sunt FIX ZERO

3. Proteine din farmacie? Serios?

Netul nu e sigur?

DE CE nu mentionezi ca megaproteine.ro e SINGURUL AUTORIZAT sa aduca in tara whey gold, proteina NUMARUL UNU de 8 ani?

Esti doar un COPIL MIC care comenteaza si el, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vadastreanu_Ionut_1998):

In farmacie nu gasesti whey gold, proteina numarul 1! NIci muscletech sau alte firme de top!

Tu chiar iei in serios sfaturi date de cineva care CERE FUNDA?

Deci, firmele de top : Optimum Nutrition ( astia au Whey Gold ), Muscletech, Dymatize ( astea le-am folosit eu ), Gaspari si BSN.

Alea NU se gasesc in farmacii, in farmacii gasesti produse frantuzesti indulcite cu aspartam, bune de aruncat la gunoi.

| Vadastreanu_Ionut_1998 explică (pentru Cosmin86):

Am inteles, mersi de sfaturi!

| Vadastreanu_Ionut_1998 explică (pentru Cosmin86):

Si cam de la ce varsta este bine sa iei proteine? am aproape 16 ani.

| SweetGirl1303 a răspuns (pentru Vadastreanu_Ionut_1998):

Recomandat este dupa 18 ani

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vadastreanu_Ionut_1998):

Pai proteine iei MEREU.

Si astea la cutie TOT DIN MANCARE sunt facute.

Ca mananci mai mult sau iei whey gold la cutie, TOT AIA E.

mai documenteaza-te si tu, tu deja iei proteine

| Cosmin86 a răspuns (pentru SweetGirl1303):

Serios? Recomandat dupa 18 ani?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| SweetGirl1303 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, am si eu verisori care iau asa ceva... si m-am documentat (P.S. am 18 ani tongue )

| Cosmin86 a răspuns (pentru SweetGirl1303):

Proteinele alea se gasesc in mancare ( lapte, zer, albus de ou, soia, etc. ).

Daca mancare poti manca sub 18 ani, poti si suplimente extrase din mancare happy