| WatchCataVideoBlog a întrebat:

Vreau sa slabesc. Sunt fata, 12 ani, 63 kg sad, 1.56m. Fac karate si la sport la scoala facem tot felul de exercitii, mare parte alergat si saritul corzii. Fundoi :3.

Răspuns Câştigător
| Patriciia a răspuns:

Off draga, si eu am fost in situatia ta, la 12 ani aveam 58 de kg. faceam dans sportiv...si pur si simplu nu slabeam, dar m-am pus seios pe treaba. uite ce am facut eu:
-Antrenamente 3-4 ore pe zi
-Mic de jun alcatuit din branza si oua
-La pranz (adica la scoala) mancam cel mai mult, un corn cu ciocolata si un mar, mentionez ca dupa ce ieseam de la scoala mergeam direct la antrenamente unde stateam pana seara (faceam performanta)
-Seara cand ma intorceam de la antrenamente asta fiind pe la 7 -8. uneori pe la 9-10..nu mancam nimic sau daca imi era foame rau mancam un mar si beam multa apa...e greu graga mea stiu, dar daca ai ambitie si te pui serios pe treaba o sa reusesti :*

7 răspunsuri:
| persseuss a răspuns:

Sport mult sport. fara diete si toate tampeniile de pe net.

| mihai69 a răspuns:

EU te sfătuiesc să aștepți vreo trei ani; ești exact în perioada schimbărilor hormonale majore. Abia după ce vei fi cât de cât „stabilizată" d.p.d.v. hormonal, abia atunci să vezi cum stai și iei decizia cea mai potrivită. S-ar putea chiar să vrei să... te mai îngrași! Nu știi cât mai ai de crescut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continuă să faci Sport. Oricum, o să te mai înalţi şi într-un an sau doi eşti gata, mai bine să aştepţi decât să foloseşti metode care îţi pot face rău

| AnonimulCurios a răspuns:

Bravo, este foarte bine pentru ca practici un sport. Daca vrei sa slabesti chiar asa de mult o sa reusesti, dar slabeste prin munca, nu prin foamete!
Tu doar incearca sa reduci cate putin din mancare si fa miscare cat mai multa si in timp, o sa vezi ca slabesti.
Sper ca te-am ajutat!

| Patriciia a răspuns:

Upps..scz, acum am observat ca esti baiat, oricum sa ai sporwinking

| SnIpErInVizIBiLE a răspuns:

Mergi pe jos 4 km pe zi sau cu bicicleta 10 km pe zi.

| mihaela0014 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic.Ar trebui sa consulti un doctor sau un nutritionist.Dar daca nu vrei sa mergi la doctor am cateva sugestii pentru tine:
-Nu manca excesiv
-Incearca sa faci zilnic sport sau nu chiar zilnic.Eu ti-as recomanda sa iesi sa sa alergi vreo ora prin orasul tau.
-Nu sari peste mese, deoarece sunt foarte importante si cum spuneam mananca mai putin.
-Daca tie foame mananca un fruc sau un iaurt fara grasimi sau alte alimente care nu contin calori.
-Incearca sa nu mananci fiecare masa cu paine.Adica sa eviti sa mananci ciorbele saul alte feluri de masa cu paine, dar nici sa exagerezi.
Dar in fine, esti inca mica si nu ar trebui sa te streseze prea mult aceasta problema.
Sper ca te-am ajutat.