| qwerty1234 a întrebat:

Salut, de aproximativ 2 saptamani am inceput sa sar coarda pentru ca vreau sa imi tonifiez muschii si sa slabesc cateva kg(stiu ca asta nu se va intampla de pe o saptama pe alta ci in cateva luni), problema mea e ca nu cred ca fac totul cum trebuie. In primele zile am sarit vreo 20-25 de minute(mentionez ca sport faceam si inainte destul de des dar nu asa de serios) iar de doua zile(ieri si azi) sar 50-60 de minute dar totusi nu mi se pare la fel de solicitant saritul corzii ca alergatul. Am practicat si joggingul si mi s-a parut mult mai greu desi alergam doar vreo 20-25 de minute, cand sar coarda pulsul nu mi se ridica la fel de mult ca si atunci cand alerg dar de transpirat transpir ca un animal laughing. Oare asa este saritul corzii, nu te solicita atat de mult dar totusi rezultatele sunt la fel ca la alergat? *am 16 ani, am 71-73 de kg si 1.73-1.76 inaltime. Vreau raspunsuri doar de la cei care au cunostinte in domeniu sau care au experienta in ale sportului, multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Maddalinaa a răspuns:

Saritul corzii te ajuta a te tonifiezii, dar nu o sa te ajute sa slabestii foarte mult. Iti recomand alergatul, abdomenele, extennsile si intinderile. O sa te ajute sa-ti tonifiezi toti muschii si sa-i intarestii! Funda?