| BogdanFnky a întrebat:

Salut tuturor! Am 16 ani, 66 kg, si fac sala de aprox. 3 saptamani. Am luat Creatina FX (de la Pro Nutrition) si Dextroza Monohidrata (la 15 lei) + proteine WPI. Se vad rezultatele, dar mi s-a terminat creatina, asa ca as dori sa va intreb care este cea mai buna creatina in raport calitate/pret. Vreau sa cresc mai repede cu ea (sa aiba retentie de apa si sa imi creasca si masa musculata, orice! ) Ce ziceti ce Cre-Anabol? e buna de ceva? (adica este mai buna ca si creatina fx? ) As dori sa nu depaseasca suma de 50-60 lei. Multumesc Anticipat! Iar daca am ceva greseli in suplimentele nutritive pe care le folosesc, astept corectari!

14 răspunsuri:
| FReAkAzO1d a răspuns:

Tot ce iei si ce faci este gresit
In primul rand esti prea mic mai ai de crescut.
In al doilea rand iei toate prostiile, tot ce e ieftin.
Daca chiar doresti sa iei creatina si alte chestii du-te la un nutritionist, el iti va zice ce e bine si ce nu.

| BogdanFnky explică (pentru FReAkAzO1d):

Frate am aproape 1.80 la inaltime straight facestraight face cat sa mai cresc? raised eyebrows laughing

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru BogdanFnky):

Pai in postul tau nu ai spus ce inaltime aihappy deci eu am zis in general...nu am stiut ce inaltime ai

| TM6524 a răspuns:

Mare parte din ce iei tu este facut in laborator si afecteaza dezvoltarea organelor sexuale. Eu personal zic sa mananci ceva mai multa carne si sa nu mai iei tot felul de porcarii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TM6524):

Ce treaba are creatina cu testosteronul ca sa afecteze organele sexuale? Esti complet pe langa.

Daca nu esti in stare sa faci diferenta intre creatina si steroizi ( probabil pentru ca habar nu ai despre ce e vorba) macar nu mai abera

| TM6524 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu trebuie sa aiba legatura creatina cu testosteronul daca face rau testiculelor. Tata, care e medic de cand te jucai tu cu penisul in praf, stie ce vorbeste.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru TM6524):

E medic sportiv sau nurtitionist? Daca e generalist sau altceva, nu ma intereseaza.

Uite articol scris de medici in domeniu :
http://www.doctor.info.ro/creatina.html

Creatina intr-adevar are efecte secundare, dar in niciun caz la testicule, ci la rinichi, din cauza deshidratarii ( provoaca deshidratare ) si a excesului ( multi baga in ei ca tampitii ), dar daca bei apa multa, nu are niciun stres.

Dar cu testicolele in niciun caz nu are absolut nicio legatura, mai documenteaza-te, incearca, macar INCEARCA, sa citesti articole stiintifice, poate chiar inveti ceva.

Eu am folosit 2 ani creatina, la 16 si la 18 ani, si am avut progrese foarte buna si o sanatate foarte bune. Si acum la 25 de ani folosesc proteina din zer + glutamina ( acum nu mai am nevoie de creatina ) si la fel, am o santate mai buna decat majoritatea celor din jurul meu.

Suplimentele sunt benefice pentru sanatate, vorbesc de cele de calitate, avizate FDA, ca spre ex. daca iei o proteina la doar 100 de lei, e clar porcarie ieftina, eu vorbesc de produse de calitate, avizate si fara substante interzise.

P.S. : firmele care produc ce cumpar eu au avizul FDA si nici macar aspartam nu baga ( care se gaseste in majoritatea produselor si sucurilor din Romania ), asa ca probabil sunt mai sanatoase decat 80 % din ce mananci tu.

| Dannycsa a răspuns:

Iti recomand sa nu mai iei nimic din astea laughing Pt ca ..masa musculara creste rapid cu "chesti" din astea dar articulatia ramane la fel si la un moment dat peste 2-3-4 ani o sa inceapa sa te doara..si tot felul de chesti din astea ...in locul tau as baga ceva natural ..alimentatie solida..carne, oua de prepelita (am auzit ca sunt ft bune pentru asta). Si daca ai mai auzit din astea si nu le-ai luat in consderare ..nu ma lua nici pe mine laughing Dar sunt la liceu sportiv si stiu ce spun tongue

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dannycsa):

Daca esti la liceu sportiv si mananci atat "stii tu ce" inseamna ca nu prea ai dat pe la orele de anatomie. ia invata tu despre proteine si absorbtia lor la chimie, creatina si rolul ei in organism la anatomie. stii diferenta dintre suplimentele mentionate de cel care intreaba si mancarea ce contine acele substante? absorbtia si cantitatea. excesul de proteina il elimina corpul, excesul de creatina dauneaza ficatului si rinichilor. ori ca ia substantele doar din mancare, sau din mancare si suplimente, cat timp respecta prospectul de pe ele nu pateste nimic. porcaria ta cu articulatiile e adevarata, dar nu din motivul sustinut de tine. articulatiile cedeaza ca nu cresc proportional cu masa musculara, si se rezolva cu cartilagiu de rechin, care, culmea, e supliment. ia da tu pe la ore si lasa ce stii tu ca esti paralel

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dannycsa):

"Dar sunt la liceu sportiv si stiu ce spun", de fapt habar nu ai ce spui, mai documenteaza-te inainte sa aberezi.

Nici macar nu stii ce inseamna creatina si proteine, dar comentezi aiurea

| valixyz a răspuns:

Da frate, greseala ta e ca ai folosit cacaturile alea, tinete de sala fara prostii mananca sanatos si echilibrat e de ajuns.

Răspuns utilizator avertizat
| TM6524 a răspuns (pentru denis543):

Crede-ma ca aia de la fabrica nu se chinuie atat si le produc in laborator.