| DanY3L2002 a întrebat:

Salut tuturor... vreau sa va spun un lucru:
Deci, de ceva timp vreau sa ma apuc de exercitii fizice cu greutatea corpului(flotari, abdomene, genoflexiuni, etc)
Si mai intai am cautat ceva informatii despre treaba asta, totusi sa stiu ce fac si m-am documentat despre alimentatie ca sa stiu ce trebuie sa mananc pentru a pune ceva masa musculara
Inainte sa ma apuc i-am spus tatalui meu despre asta, iar el a spus ca nu-i o idee prea buna, ca eu nu-s facut pentru asa ceva... intr-adevar am 50-51 de kg la aprox. 1, 65 si 14 ani.Crede ca daca o sa mai fac si efort o sa ma usuc, adica o sa slabesc si-o sa raman doar piele si os.
Dar eu totusi nu cred ca o sa ajung asa daca stiu cum sa abordez totul.
Mi-am calculat caloriile si macronutrientii... si mi-au iesit niste rezultate, si am incercat sa-mi fac un program alimentar astfel incat sa ajung sa le ating pe toate
Tata spune ca dupa ce fac exercitiile o sa-mi consum din energie si o sa fiu si obosit si o sa si slabesc... dar in momentul in care am pierdut caloriile din urma antrenamentului, le voi recupera inapoi din alimentatie si chiar si intr-un surplus... deci nu am cum sa slabesc, oricum ca sa slabesti ar trebui sa fii intr-un deficit caloric de peste 500 de kcal pe zi, ceea ce la mine nu-i cazul
Eu sunt ectomorf si e si normal sa nu fiu prea gras.
Astept parerea voastra sa imi spuneti, daca tatal meu are dreptate si va rog fiti cat mai expliciti.
Poza cu planul meu alimentar, facut de mine http://imgur.com/RyITzXa
Va multumesc frumos pentru c-ati avut rabdare sa cititi pana aici!

1 răspuns:
| BaiatuMare321 a răspuns:

Salut, vreau sa fiu cat mai scurt si succint.
Deci, ai dreptate, nu o sa slabesti dupa cum ai spus, si m-am uitat si pe linkul tau, si da este destul de bun. ti-ai atins toate punctele.
Tu vad ca esti pus bine pe treaba, dar acum hai sa-l convingi pe taicatu, deci si eu m-am apucat de pe la vreo 15 ani de chalisthenics si am facut un an in care am avut rezultate destul de bune si la fel eram si eu slab, insa eu n-am avut probleme cu parintii, dupa care de la 17 pana in prezent merg la sala si am rezultate bune
Deci ar trebui sa inteleaga ca e un lucru frumos, bun si destul de rar la tinerii din ziua de azi, el ar trebui sa inteleaga ca din momentul in care mananci destul, nu ai de ce sa pierzi din grasimi, antrenamentul pe care-l faci nu o sa consume nici macar jumatate din caloriile pe care vrei tu sa le mananci, deci nu vad care-i motivul pierderii grasimii
Pur si simplu sa te straduiesti sa mananci chiar si mai mult de cat ai scris tu in notepadul ala, sa fii mai sigur, si in modul asta poti acumula masa.
Deci iti urez succes!