| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu stiu ce sa mai cred, am tot citit pe internet si mereu gaseam raspunsuri diferite. Faza e simpla: sunt cam grasut, vreau sa pun muschi si sa dau jos grasimea. Acum eu nu stiu daca e bine daca m-am apucat de sala. Am inteles ca nu e posibil sa slabesti si sa faci muschi in acelasi timp. Eu mananc 2000 kcal sanatoase pe zi si iau 200g de proteina pe zi (am 80kg). Am si un job in care fac multi pasi si practic ard calorii destule. Si oricat as manca tot sunt in deficit caloric ca ard destul de mult. Chiar nu stiu ce sa fac, asta inseamna ca nu voi pune niciodata muschi pe mine pentru ca sunt mereu in deficit? Chiar daca nivelul de proteine il ating, dar caloriile nu sunt in surplus. Eu ma antrenez la sala, mananc mancare sanatoasa cu proteine dar am un deficit mic de calorii (300-500). Sa continui asa, sau mai intai sa slabesc si dupa sa ma apuc de sala?

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Doar daca esti incepator vei putea pune masa musculara si slabi in acelasi timp. Daca nu esti incepator, atunci hotaraste-te ce vrei, sa slabesti sau sa pui masa. Daca vrei sa pui masa si nu esti incepator, in situati actuala ar trebui sa mai adaugi niste calorii pentru ca tu esti in deficit. Trebuie surplus daca vrei masa SI NU ESTI INCEPATOR. Daca esti gras, atunci mai intai slabesti.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Nu ai cum sa slabesti si sa pui musculara in deficit caloric, poate mentinerea masei prin dieta atkins

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca esti in deficit caloric organismul nu poate sa depuna nimic, nu poti depune grasime sau muschi ca nu ai din ce, tu daca nu ai bani ce poti cumpara? din contra pierzi grasime 75% si masa 25%, daca esti pe high protein atunci abia poti sa ramai cu mai multa masa respectiv 12%

mai multe pe acest blog https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/

| relian a răspuns:

Tu nu ai nici un deficit nimic,ai surplus daca spui esti gras,deci mananci mai mult decat efort faci.
Toate ce faci tu sala,mers pe jos care este frectie,la cata mancare bagi ramai gras simplu.
Daca ai face un calcul sa stii cate calorii bagi in stomac,apoi sa stii cata miscare faci si ce arzi,te asigur ca iesi dublu la mancare comparativ cu ce arzi,pe pariu laughing
Sa nu mai ai grasime trebuie sa nu maninci aproape mai deloc mai stiu si eu cateva luni,sau sa maninci asa f putin juma de masa pe zi,deci juma de masa nu doara o masa,sa zicem maninci juma de pranz pe zi,asa trebuie sa inveti organismul sa foloseasca grasimile,dupa ce nu mai ai te apuci de sala usor usor, apoi incepi sa si maninci dar nu ca acum laughing si o sa se umfle muschii pe tine intial, apoi daca vrei sa pui masa bagi sala la greu, dar stii cei aia la greu? Sa zici a doua zi ca nu-ti mai trebuie laughing si de abia atunci bagi si mancare la greu.
Asa ce faci tu este apa de ploaie laughing dar sincer eu nu-s cu masa musculara, e mai bun asa mai slabut si muschii cei ai f putini umflati, aia da f bine si te si simti si misti bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are legatura daca esti in deficit caloric. Atata timp cat ai destule proteine si amino, corpu tau arde grasimi si face ketoza ca sa dea energie procesului de facere a fibrelor. De fapt daca pui muschi normal ca o sa consumi mai multe calorii. Sa nu ai prea mare incredere in numerele astea care le ai, mananca si fa exercitii cam cat crezi, ceva de durata lunga ca sa antrenezi ketoza. Problema este ca nu e bine sa arzi foarte multe grasimi si in acelasi timp sa pui muschi. Iti trebuie mult mai multi nutrienti pentru asta, dar e posibil atata timp cat mananci corect si ai tot ce trebuie

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti omule sa pui nimic daca esti pe minus

| badpanda a răspuns:

Practic mananci ca purcelul si te miri ca nu slabesti.

| mihai334 a răspuns:

Iti sugerez un plan echilibrat bine pus la punct, asta m-a ajutat pe mine enorm, succes!
https://www.digistore24.com/redir/334274/Mihai25/