| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum va mentineti in forma in timp ce sunteti in carantina? As vrea sa slabesc cateva KG in aceasta perioada insa nu am niciun fel de echipament. Ma gandeam la o aplicatie ceva cu exercitii, dau funda!

17 răspunsuri:
| CuvantulLuiPetru a răspuns:

7 minute abs... si de acolo ai sa mai vezi alte aplicatii care te pot ajuta.
Sau 100 de abdomene si 100 de flotari in fiecare zi

| mudokins78 a răspuns:

Bere...

| JicaContra a răspuns (pentru mudokins78):

Sticlism, halbere, coniacanoe

| mudokins78 a răspuns (pentru JicaContra):

Pai altfel nu se poa, monsher.

| AnastasiaK a răspuns:

Pai inainte de carantina CUM te mentineai in forma? Ca majoritatea incearca sa se adapteze la ce au si sa faca macar o parte din ce faceau inainte. Din punctul meu de vedere, aplicatiile alea sunt useless, dar tot vad ca le ridica lumea in slavi pe aici, asa ca presupun ca sunt mai bune decat nimic totusi.

Bula
| Bula a răspuns:

In fiecare dimineata si seara:
- alergi cate 5Km
- faci cate 100 flotari + 100 abdomene
- urci dealul (sau 100 scari) cu un sac de nisip /ciment etc. pe spate.

Evident, prima zi faci doar 20% din cele de mai sus, iar mai departe tot maresti procentajul (cate 10%+ la fiecare 3 zile).

Slabire si conditie garantata deja dupa 2-3 luni de asemenea antrenament!
Gratuit si foarte eficace.

| Bariel a răspuns (pentru Bula):

One punch man happy nu e recomandat sa faci atatea abdomene in fiecare zi, dar le poti inlocui cu alte exercitii pentru abdomen https://youtu.be/Ga6Vr3Ec2Mc skip la 1:36

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bariel):

Am scris: TREPTAT!
Citeste mai atent intrebarea si fa socoteala pe degete!

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuvantulLuiPetru):

De ce in fiecare zi, muschii se dezvolta in zilele de pauza.

| CuvantulLuiPetru a răspuns (pentru Cosmin86):

Muschii cand se dezvolta, fac anumite micro fisuri pentru a creste si a fi pregatit data viitoare cand va avea o greutate mai mare sa o poata duce mai usor. De asta apare febra musculara si cred ca prin asta ti-am raspuns de ce se dezvolta in zilele de pauza, pentru ca in repaus se pot repara ranile iar corpul se construieste.
Gandeste asa... corpul cand e in miscare si in stare de actiune nu prea poate fi reparat, e ca si cum ai trimite un mecanic dupa o masina de curse sa o repare dar masina fiind inca in cursa.
De abia atunci cand masina sta pe loc mecanicul poate sta sa verifice toate piesele si sa vada si sa repare problema. Si chiar daca ar ajunge la masina in timpul cursei acesta nu poate umbla la motor pentru ca e in miscare si va ramane fara mana.
Asa si celulele din corpul nostru care ne repara si din care suntem facuti. Toate la randul lor.

| Alina28092000 a răspuns:

Hei. Te poti uita pe programele lui Chloe Ting. Sunt gratuite si complete+ sunt si videoclipuri cu oameni care incearca acest program.Doar ça este in engleza

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuvantulLuiPetru):

Asta am zis si eu. TU ai spus CRETINITATEA ca trebuie "zilnic", eu te-am contrazis si tu ai explicat ce-am zis eu!

| CuvantulLuiPetru a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba in fiecare zi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuvantulLuiPetru):

Ok, sportivii cu o gramada de medalii de aur si 30-40 de ani de antrenamente nu stiu NIMIC, bine ca vii tu sa le contrazici teoria.

Bine ca exista un "super sportiv" ca tine pe TPU, care stie mai bine laughing)

Lasa sportul, apuca-te de sah, table, ceva mai potrivit pentru tine.

| CuvantulLuiPetru a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba In fiecare zi!

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Cosmin86):

E de ajuns si perioada noptii pentru refacerea tesuturilor happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Da, daca antrenamentul a fost super-superficial e de ajuns.
La un antrenament adevarat ai nevoie de 72 de ore, poate chiar mai mult.

De-aia sportivii antreneaza 1 grupa/saptamana, sa-i dea 6 zile de refacere.