| AvalohAlyn a întrebat:

HELP! Am nevoie de ajutor! Am fost slab de mic insa Anul acesta m-am ingrasat enorm din cauza ca am renuntat la orice forma de sport si am inceput sa mananc multe dulciuri si mai ales iau si antidepresive care ingrasa.Norocul meu ca sunt inalt si nu par un butoi deocamdata.Intrebarea e cum as putea sa slabesc si ce exercitii fizice as putea face si mai ales ce regim trebuie sa tin, ce recomandati? Cum as putea da jos 25 kg in cateva luni? ma gandeam si la solutiile de avarie gen Visislim sau silfide alevia de slabit dar mi-e frica sa iau pastile de slabit.Deci ce exercitii fizice as putea face si ce regim as putea sa adopt,unul care sa nu ma bage in spital ca pe Gabriel Cotabita.Ce as putea sa fac sa dau din burta si din solduri(caci asta e problema, in rest sunt ok).Am 1, 80 m si 99 kg.Ce sfaturi aveti, ce imi recomandati? As vrea daca se poate sa imi aratati sau sa imi dati si un program zilnic pe care sa il urmez.Mentionez ca nu prea am bani de nutritionist.Cand am fost mai mic am fost slab ca un tantar dar in ultima perioada m-am ingrasat enorm si din cauza antidepresivelor si din cauza sedentarismului si scutirii la ora de sportlaughing
Deci, ceva sfaturi, indrumari? Ce sa fac? Merci anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand fa sport. Mult, cat mai mult posibil. renunta complet la Tv si calculator (scoate-le din priza, impacheteaza-le si du-le la un prieten pentru 6 luni daca nu ai vointa la inceput) si in timpul respectiv fa sport. Nu ai nevoie de bani, poti alerga in parc, poti sari coarda in spatele blocului, poti merge alert, poti face adomene si genoflexiuni acasa, poti urca scarile de mai multe ori pe zi.
In al doilea rand, nu ai nevoie de nutritionist la varsta ta. E suficient sa renunti la paine si la sucuri cumparate. Nu cumpara niciodata dulciuri, numai fructe. Instituie o regula ca mananci numai dulciuri facute de mana ta de la un capat la altul (iti va fi lene sa iti faci foarte des si asa vei manca mai putine).
In al treilea rand fii mereu activ. Pe langa sport, fa cat mai multa treaba in gospodarie, in fiecare moment liber fa ceva, nu sta deloc locului, nu ceda lenii. Un tanar trebuie sa fie activ macar 14 ore zi, timp in care practic sa nu stea o clipa locului (invatatul este o activitate destul de dificila, care te stimuleaza mult daca inveti foarte foarte mult, asa incat sa fii de 10 la absolut toate materiile vei depasi depresia fara sa-ti dai seama, din cauza stimularii mintii si a bucuriei de a fi exceptional la scoala si laudat de toti)

| AvalohAlyn explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos

Insa renuntatul la calculator (la tv nu ma uit) chiar e necesar? Macar o ora sa stau pe el..Asta cu pc-ul nu pot 100%. Adica ma mai folosesc si pentru scoala si am multi prieteni virtuali sa zic asalaughing) merci pentru raspuns

| Brigaela a răspuns (pentru AvalohAlyn):

O ora este foarte mult pentru un elev. Nu poti sta in zilele de scoala pe net, mai bine inveti ora aia. Poti sta in weekend daca insisti o ora, dar invatand ceva, adica facand ceva bun pentru mintea si sufletul tau. Da, te poti folosi de el pentru scoala, dar prietenii virtuali nu exista. fa-ti un prieten in viata reala, este suficient. Discutiile pe net sunt sterile si inutile, te fac sa pierzi enorm de mult timp, sa ai performante scolare mai slabe si sa te adancesti in depresie (pseudocomunicare pe net este o forma de instrainare si toti cei care petrec timp discutand pe net cu necunoscuti se plang de depresie)

3 răspunsuri:
| HiperSoul a răspuns:

In primul rind poti sa vorbesti cu medicul de familie. Pastile pentru slabit sa nu folosesti in nici un caz, ca risti sa-ti dereglezi hormonii cu toate ca antidepresivele deja si-au facut efectul. Ca tip de sport iti recomand alergatul, scade anume din burta si solduri + calmeaza. In genere sporturile ritmice precum ciclismul, alergatul, saritul in coarda calmeaza + vezi slabiwinking bafta si sanatate.