| Danutzul2000 a întrebat:

vreau ca de la 1 iunie sa ma apuc de sala, si nu stiu ce exercitii sa fac.Am un program de 3 zile pe saptamana in care lucrez toate grupele de muschi, aproximativ 1-1:30h as termina tot.Am auzit unii colegi ca ei intr-o ora termina un exercitiu, sau ca au program de cate 5 zile pe saptamana in care lucreaza cate o grupa in fiecare zi. As vrea sa stiu cum ar fi cel mai bine, cat de mult timp sa aloc pentru antrenament?
Multumesc happy

3 răspunsuri:
| 1233354354467647647 a răspuns:

Salut. In primul rand, trebuie sa fii foarte serios legat de acest lucru. Odata ce te apuci o sa-ti ocupe mult timpul, o sa fie obositor si uneori n-o sa ai deloc chef.In al doilea rand, am facut 5 luni sala si am urmat programul urmator:Luni-Piept, Trapez, Marti-Biceps. Triceps, Miercuri -Pauza, Joi-Spate, Umeri si Vineri -Abdomen, Picioare.Nu sunt sigur daca e un program chiar atat de splendid insa pe acesta l-am urmat. Sper sa-ti fie de ajutor

| GeoforceExperience a răspuns:

3 zile pe sapt + maxim 40 m la sala nu mai mult decat 1 ora

| presus a răspuns:

Antrenament de 30 minute, lucrezi toate grupele de muschi, si asta in 3 zile pe saptamana... este o gluma? Inainte sa te apuci de acest sport, documenteaza-te mult, despre odihna, despre antrenament, despre nutritie, etc. In sportul asta ai nevoie de rabdare si multa dedicatie, nu e doar asa "azi merg la sala si maine sunt mare". Antreneaza-te 5 zile pe saptamana, baga cate 2 grupe intr-o zi (niciodata 2 grupe mari), ramai in sala si trage de fiare (trage de tine) cate 1h sau 1:30h. Mereu trebuie sa ramai hidratat (2-3 litri/zi), consuma multi carbohidrati, multe proteine, vitamine, etc. Odihna este si ea importanta, cel putin 7-8 ore de somn, sa nu uitam ca trebuie sa bagi 4-5 mese consistente pe zi (cu gustari intre). Antrenamentul ti-l faci in functie de ceea ce doresti, definire sau masa musculara, cu repetari multe sau putine si toate astea in serii. Nu are rost sa ma intind cu detaliile, cand tu poti sa te documentezi de pe google. Succes!