| Doku2002 a întrebat:

Salut.
Vreau că pătrățele sa se vadă. Știu că sa arzi grăsime trebuie sa fi într-un deficit caloric. Câte calorii sa consum într-o zi că sa am acest deficit? Am 70 kg, 1.70 înălțime, 16 ani și mă antrenez de 3-4 ori pe săptămână și ocazional alerg.

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Mananci mai putine calorii decat folosesti intr-o zi. Asta ti-o poate spune cu precizie un nutritionist. Noi nu putem sa ghicim cate calorii mananci tu, cate consumi si de cate ai nevoie pentru a-ti patstra sanatatea intacta.
Daca spui ca te antrenezi si alergi ar trebui sa fi ok atata timp cat nu te indopi cu dulciuri si nu mananci foarte multa paine.
Tine minte ca 1 felie de paine are in jur de 80 de calorii, deci e cam mult.

Oricum, cel mai bine mergi la un nutritonist.

| marinel123 a răspuns:

Grasimea nu se poate arde dar dintr-un singur loc daca vrei sa slabesti calculeaza alimentatia si fa cardiohit e mai bun decat cardio(alergat)

| DannyQ a răspuns:

Mai uitați-vă și voi la întrebările anterioare puse pe TPU în legătură cu sportul. Dacă vrei sa fi în deficit îți calculezi caloriile în funcție de obiectiv, vârsta, greutate, înălțime, sex.

| aXy99 a răspuns:

Aprox 1800 kcal pe zi.