| geoconda a întrebat:

Ce este acela un deficit caloric? Vreau sa slăbesc, dar nu înțeleg cum sta treaba.
Adică ce trebuie să consum dintre; proteine, lipide, calorii, carbohidranti?, si etc ce mai sunt...

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa iti explic,organismul tau e ca o masina,are nevoie de energie pentru a functiona,e noi daca mancam atat cat trebuie totul este bine,daca consumi mai putin slabesti = ramai fara motorina, daca consumi prea mult pai ramai cu un plus, acelasi plus se tot aduna sub forma de grasimi, caro = dau energie si este principala sursa de energie, grasimi plusul =dar are legatura cu hormoni, grasimi sanatoase, proteinele sunt ca un mecanic repara celule, creaza masa musculară, sper ca ai inteles

| geoconda explică (pentru RAY):

Ca trebuie să mănânc proteine

| dinaprilie a răspuns (pentru geoconda):

In fiecare zi.

| RAY a răspuns (pentru geoconda):

Pai ce am scris, proteinele reparara celule omule,fara ele nu poti trai,vegetale sau din carne,recomand carnea de curcan,carnea de curcan,vita, peste, alune, caju, fasole

| Mosotti a răspuns:

Deficit caloric este cand ai mai putine Kcal decat arzi.
Daca arzi 1800 Kcalorii si mananci 1100, ai deficit de 700 si vei slabi 3 kile lunar.

Rata de slabire ti-o alegi.
Stiind ca la 700 kcal deficit slabesti 0, 1 Kg.
Asta e, eu imi reglam cat vreau sa dau jos si in cat timp, si asa iesea.

Dar imi calculam ce mancam.

Oricum trebuie sa mananci preponderent salate de legume, maxim 2 fructe pe zi, carne slaba fripta gen peste, piept pui fara piele, curcan fara piele, ceva paine integrala ca sa ai si vitamine si minerale, lactate degresate, branzeturi degreste.
Cam asa.

De evitat ce are kcal multe in volum mic gen dulciuri, fast food, sucuri cu zahar.
Cam asa in mare. Sa fie trei mese pe zi si e bine.
Mancand asa, cam automat vei avea deficit caloric.
Paine asa caetava felii pe zi, nu o paine intreaga.

Nu conteaza daca faci miscare sau nu, ai deficit, slabesti.

| geoconda explică (pentru Mosotti):

Si eu daca vreau sa pierd 10 kg intr o lună!?! Cum fac să calculez ca habar nu am.
Pâine nu mănânc deloc, o urăsc!
Am decat 2 gustări pe zi, astea la orele 12 si 16. O masă la 14, în rest beau de dimineata un shake herbalife la ora 10 și seara la ora 19. Si apa multa ar trebui, dar eu uit sa o beau laughing) acum 2 ani am slăbit 7 kg in 2 saptamani

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

Daca vrei sa pierzi 10 kile intr-o luna, va trebui sa nu mananci deloc acea luna, chestie imposibila! Si poate nici nu dai 10 kile nici asa.
Poate ai da un maxim 8-9 kile.
Asta sa slabesti pe bune din grasime, ca ai dat tu 7 kile, a fost in mare parte apa in doua saptamani.

Si sa iti zic si de ce ca sa intelegi, ca sa slabesti 7 kile pe bune in 15 zile, trebuie sa ai un deficit de 3300 Kcal/zi adica sa ai in minus fata de cat arzi, ori tu arzi 1800-2200 cu totul! Si daca nu ai manca nimic, nu arzi 3300/zi.

Cum nu mananci deloc?
Din moment ce te mentii in greutate, mananci cat arzi! Chiar daca ti se pare tie ca mananci putin, ai in jur de 2000 kcal/zi mancate.
E fizica asta, fizica nu o schimb eu sau tu, ai energie cat consumi, te mentii, ai mai putina slabesti, ai mai multa te ingrasi, e lege asta pe testate.

Recomand sa te duci la un nutritionist sa-ti faca un meniu personalizat.

| geoconda explică (pentru Mosotti):

Am fost, stiu cum e, dar am plătit și vreo 10 milioane in alea 2 saptamani mai mai urmau poate vreo încă atatea daca mai rămâneam.

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

Pai ce sa zic, eu am invatat singur sa-mi calculez tot, daca pentru tine e greu, ce sa zic? Cumva trebuie sa ai deficit controlat kaloric.

| Frank51 a răspuns:

Corpul poate funcționa atât pe glucide cât și pe corpi cetonici, de regulă face conversia între aceste 2 substanțe atunci când are nevoie. Deficitul caloric dă un impuls corpului să folosească corpi cetonici, sau să convertească corpii cetonici în glucide(în funcție de stilul de viață), și deci procentul de grăsime corporală scade.

| AnastasiaK a răspuns:

Intr-o zi, tu arzi un anumit numar de kcal, il vom nota Karse. In aceeasi zi, consumi un alt număr de kcal (adica ceea ce manânci, fiecare aliment are kcal), il vom nota Kcons.

Deficit caloric înseamnă că Karse>Kcons.

| Vântulalb a răspuns:

Uita-te la poza lui RAY si vei intelege ce inseamna surplus caloric. Deficitul este exact invers.

| RAY a răspuns (pentru Vântulalb):

Hai sa ne uitam si la poza ta sa vedem deficitul caloric, poza e de o luna.

| Vântulalb a răspuns (pentru RAY):

Te pot pacali usor punand o poza de aiurea de pe net. Va trebui sa ma crezi pe cuvant. Dar tu de ce nu pui una actuala daca vrei sa te lauzi?

| RAY a răspuns (pentru Vântulalb):

Am pus

| NunuNini a răspuns:

Adica sa mananci putin.

| RAY a răspuns (pentru NunuNini):

Nu,asta e o tampenie, trebuie eliminat ceea ce e nesanatos si sa limitezi portile dar nu cu mult, ai din start 1800 de calori, tai 350 de cal, sport 350 cal =1 kg per saptamana

| NunuNini a răspuns (pentru RAY):

Sa limiteze portile? Care porti? Cele prin care intra-iese, ca sa fie un sablon daca s-a ingrasat sau nu? Nu inteleg ce sunt calorile de care vorbesti.

| RAY a răspuns (pentru NunuNini):

Suferi de deficiență de concentrare

| NunuNini a răspuns (pentru RAY):

Zau? Sau voi doi sunteti analfabeti?

| RAY a răspuns (pentru NunuNini):

Ce naiba e atat de greu de inteles slabirea, rezulta din efort fizic, termogeneza, si nu recomand sa vina din rata metabolica, sari si tu in picioare zilnic o ora = 350 de calori, nu e greu, baza e alimentatia, 3 mese sanatoase de cate 500 de calori, eu am slabit vreo 20 de kg doar din mers pe jos si fara dulciuri,agramat te numesti cand nu stii sa scrii,nu are legatura cu inteligenta, tu intelegi ce scrie un doctor? Nu are legatura, a nu stii e una, a nu vrea sa stii e alta, daca iti explica unu de ce ai gresit.vs jignire e o. diferenta

| CassiusAlexander a răspuns:

Adică mai puține calorii decât utilizezi. Și trebuie să consumi de toate, cu măsură.