| anonim_4396 a întrebat:

Salut.vreau sa fac niste exercitii pentru a-mi mari gambele in volum.problema e ca am 1.83 iar picioarele mele sunt lungi si muschiul gambei este decat pana la jumatatea osului si este si mic (37cm)...vreau sa imi recomandati si mie niste exercitii eficiente prin care pot sa imi maresc volumul gambelor.am auzit ca la unii nu cresc gambele deloc indiferent de antrenament daca sunt dotati slab genetic dar la mine nu cred ca e cazul.multumesc anticipatwinking

Răspuns Câştigător
| stresat a răspuns:

1)Ridicari pe varfuri cu greutate mare
2)"Magarul" - exercitiu in care ridicarea pe varfuri se face avand un partener pe spate, trunchiul fiind paralel cu solul (la 90 de grade fata de picioare), iar mainile sprijinite in fata pe sipca unui spalier.
Gambele, ca de altfel intreaga parte inferioara a corpului, sunt solicitate in fiecare zi in mers sau in alte activitati fizice, de aceea dezvoltarea acestora este mai lenta si necesita aplicarea unui antrenament intens (exercitii cu greutati mari, nr. mare de repetari).

1 răspuns:
| david112 a răspuns:

Alearga du-te la fotbal la un sport ceva sper ca ti am fost de ajutor!