| CarlosBogdan17 a întrebat:

Vreau sa incep un antrenament pentru piept pentru ca vine vara si vreau sa ma mentin si eu, dar nu stiu ce program alimentar sa-mi fac. Am o lista cu alimentele in functie de categorie si vreau ca cineva sa`mi faca programul pentru 2 antrenamente pe saptamana de exemplu luni si joi.

Iată lista de alimente de care ai nevoie pentru a-ți mări masa musculară:

Glucide (50-60%):
cereale integrale și pâine
orez brun
paste preparate al dente
fructe crude
legume: porumb, broccoli, fasole verde
leguminoase: mazăre, fasole, năut, linte, soia
Proteine (30-40%)
ouă
carne albă slabă: curcan, pui
carne roșie slabă: vită, porc, miel, carne de vânat
pește: somon, cod, ton
lactate slabe: urdă, brânză, lapte, iaurt
branză tofu
suplimente proteice: izolat proteic ​​din zer și izolat proteic din soia
Lipide (10-20%)
uleiuri neprăjite
oleaginoase crude: nuci, alune, arahide, migdale, fistic, caju
semințe crude: dovleac, floarea soarelui, in, susan, pin
unt de arahide
avocado

Daca poate cineva sa ma jute as fi recunoscator! Fundita

7 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

Si tu vrei sa faci numai piept omule? Imagineaza-ti cum o sa arati, piept mare, brate subtiri, picioare subtiri, micut in spate. O sa fii cel mai ciudat de pe plaja.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Goldenboy97):

Nunu. ca pune si biceps. toti cocalarii 3 grupe cunosc: brandu (si se refera doar la biceps..desi tricepsul e de 3 ori mai mare), pieptul si patratelele (ca muschi abdominali sunt prea multe silabe). ce atata picioare, skip leg day. spate? deltoizi? blah.

| Goldenboy97 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Cum zicea si Cosmin, cocalar de plaja. laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru Goldenboy97):

Macar de era obsedat de spate sa nu se mai poata sterge in fund de la atata dorsali...

| CarlosBogdan17 explică (pentru Goldenboy97):

Fratilor,am zis ca vreau sa ma mentin,sa am forma, nu sa am piept de otel. Abdomen, picioare si spate nu e problema, pentru ca fac si alte sporturi, asa ca nu mai comentati unde... chiar nu e cazul!

| EduardP a răspuns:

Dupa mine, alege-ti 3 zile pe saptamana, de exemplu marti, joi si sambata. In acele zile in care te antrenezi trebuie sa mananci cantitati destul de mari de hrana cu multe proteine, de ex. oua fierte, cartofi fierti, piept de pui sau de curcan etc. si sa bei multa apa.
Dupa ce mananci asteapta o ora si bea 250 de ggrame de apa apoi bea din 30 in 30 min. cate 250 de grame de apa pana ajungi la 1 litru.
Dupa ce ai urmat pasi de mai sus fa cate 3 serii de exercitii din fiecare. De exemplu vrei sati dezvolti muschi pieptului, bratelor, abdomenului si picioarelor. Asta ar insemna a faci 20-25 de flotari, 8-10 tractiuni, 30-35 de genoflectiuni si vreo 20-30 de abdomene intr-o serie, apoi stai 3 minute si aci urmatoarea serie cu tot atatea exercitii (de 3 ori).
Eu ti-am zis cam cate sa faci asa ca exemplu tu faci cate poti, si important e la fiecare serie e sa faci tot atatea, nu faci la seria asta 30 de flotari si la urmatoarea 25 ca nu rezolvi nimic.
Si daca-mi asculti sfatul vei vedea ca in cateva saptamani deja se vor vedea imbunatairi.
PS : Am facutsi eu asta si a mers! Vei vedea!

| Cosmin86 a răspuns (pentru EduardP):

Tu ar trebui intai sa inveti sa scrii si apoi sa dai sfaturi.