| UniformGreen a întrebat:

Salut, vreau sa ma lamuresc si eu cu ceva. Fac sala si tin o dieta alimentara de cam 3-4 luni, diefa fiind cu deficit caloric. Pentru inceput, am 17 ani si obezitate de gradul 1, adica 95kg la o inaltime de 172cm. Pe toate calculatoarele calorice folosite mi se recomanda ca pentru un antrenament mediu (3-5 antrenamentre pe saptamana), mi se recomanda consumarea a 2900 calorii zilnic. Ei bine, consum sub 1500 + sala cu antrenament complet (3 zile cu antrenamentele combinate, piept+biceps, spate+triceps si picioare+umeri). Antrenamentele le am in felul urmator: piept+biceps luni, spate+triceps miercuri si picioare+umeri vineri. Mi-am construit antrenamentul in felul acesta pentru a nu fi obosit pentru ca pe timpul verii m-am angajat la o fabrica si dupa ce ies ma duc direct la sala.
Cu un consum extrem de slab in calorii, zilnic mananc 100g piept de pui/carne de pui in general, 300g orez/cartofi naturi, seara o salata de ton sau peste in general, iar intre mese ori fructe ori un iaurt cu 2%grasime + o lingurita sau 2 de fulgi de ovaz cu fructe confiate incluse. Asta mancam inainte sa ma apuc de munca, acum mancand chiar si mai putin. Cu toate astea, plus antrenamentul, nu slabesc absolut deloc. Oricunde am mers, mi s-a spus ca ar trebui sa slabesc cel putin 500g pe saptamana cu acest antrenament si aceasta dieta.
Dau funda primului care ma lamureste.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Galezu11 a răspuns:

Salut.
Degeaba faci tu antrenamente pentru masa musculara daca tu nu ai nevoie in momentul respectiv sa cresti masa musculara.
Uite, asculta-ma cu mare atentie, am trecut de vreo doua ori printr-o perioada de definire de la 89kg la 172 am ajuns la 75kg cu un nivel undeva la 6-7-8%.
Primul pas: Curata alimentatia de produsele nesanatoase, bogate in calorii.
2: Calculeaza cate calorii mancai tu in perioada inainte de a te apuca de sala si scade cu 500-800de calorii, daca scazi mai mult, pierzi masa musculara, daca organismul nu este obisnuit, nu ai consumat deloc carbohidratii sau proteine, automat corpul tau va arde masa musculara.
3. Fa cardio pe langa antrenament, poti incepe cu un nivel redus de intensitate pentru a nu avea probleme. Mananca dimineata, fa un antrenament pentru masa musculara si inainte cu 2-3 ore de a te duce la job-ul tau fa un antrenament cardio, rezultatele ar trebui sa se vada pe cantar.
Succes!

4 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Problema "culutismului" e ca, cat stii mai multe atat o complici mai mult.
Gandeste, ce iti trebuie sa slabesti.
In primul rand elimini caloriile, tu vrei sa slabesti nu sa faci musculatura.
Uite, ai 17 ani banuiesc ca esti in vacanta nu stiu cum e programul tau de lucru la fabrica,insa recomandat ar fi pentru tine dimineata nemancat CARDIO si dupa-masa un antrenament normal.
Fara miscare nu ai sa slabesti absolut de loc, adica se poate nemancand nimic si eliminand absolut tot din corp de la vitamine pana la lichide.
Deci, incearca sa faci miscare cat mai mult cardio posibil si mancare s-o limitezi cam la ce mananci tu, insa rastoarn-o in totalitate. Ma refer dimineata sa bagi orez carne si de toate, iar seara sa mananci ce ai manca tu dimineata.

| UniformGreen explică (pentru Pool77):

La munca incep la 7 si plec de acasa la 5:30, deci este imposibil sa fac cardio dimineata. Cand ajung la sala alerg pe banda cam 20-25 de minute iar dupa incep antrenamentul. Nu vreau sa fac culturism. Este o diferenta intre culturism si mers la sala. Tot ce vreau este sa slabesc si sa ma definesc. Problema este ca de cateva luni bune ard mult mai multe calorii decat consum, iar rezultatele nu sunt foarte mari. Consum 1200-1500 de calorii pe zi, iar cand am fost la nutritionist mi s-a recomandat cam 2500-2600 de calorii pe zi pentru a slabi 500g de grasime pe saptamana. Consum cu 1000 de calorii mai putin decat ar trebui si tot nu prea sunt rezultate.

| UniformGreen explică (pentru Galezu11):

Multumesc pentru lamurire. Chiar si asa, nu pot sa fac cardio cu 2-3 ore inainte sa ma duc la job pentru ca asta ar insemna sa fac cardio cam pe la 3 noaptea, lucru imposibil pentru ca la job incep la 7 si termin la 2. Inainte sa incep antrenamentul alerg pe banda cam 20 de minute in fiecare zi. Nu mananc absolut nimic nesanatos, ultima oara cand am pus mana pe ceva prajeala a fost vara trecuta. Chiar si atunci, mergeam pe la fast food-uri doar la ocazii, odata sau de 2 ori pe an.

| Galezu11 a răspuns (pentru UniformGreen):

Daca vrei sa te ajut sa-ti fixezi un program eficient sa-mi dai un mesaj.