| Nirgomax a întrebat:

Cum este acest antrenament pentru sala?
Luni piept spate
Marti Biceps triceps
Miercuri Picioare Antrebrat
Joi umeri trapez
Vineri Piept spate

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ziua 1: Spate
Ziua 2: Piept și Abdomen
Ziua 3: Picioare
Ziua 4: Umeri
Ziua 5: Brațe
Ziua 6: repaus
Ziua 7: repaus

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Foarte important este cand faci antrenamentul, dupa cum demonstreaza acest studiu cel mai bine este dupa masa https://mennohenselmans.com/best-time-to-work-out/

eu unu faceam la ora 5

ceva interesant

Care este cea mai bună împărțire a formării, conform științei?
Conform studiilor științifice, cercetării și dovezilor anecdotice, care ar fi cea mai eficientă metodă de formare pentru forța și dimensiunea musculară?

De exemplu,

Formarea fiecărui mușchi de 2 ori pe săptămână, cu odihnă de 48-72 ore> Pregătirea fiecărui mușchi o dată pe săptămână, cu o odihnă săptămânală completă.

Știu că oamenii spun că depinde de durata antrenamentului, de intensitatea în care antrenezi, de dieta ta etc.

Dar, din punct de vedere biologic, studiile se îndreaptă spre o metodă mai specifică de creștere.

Oricine are referințe sau altceva care ar dori să introducă?
Trimiteți feedback
Istoric
Salvate

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sunt foarte multe programe, mai este si programul toate grupele musculare de 3 ori pe saptamana

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Eficacitatea este relativă la obiectivul dvs.

Pentru un începător, o rutină completă a corpului de 2-3 ori pe săptămână este suficientă. Ei au puțină experiență de formare, trebuie să practice aceleași exerciții mai frecvent și nu au nevoie de un volum mare de antrenament.

Un culturist de experiență ar avea nevoie de 5-6 sesiuni de instruire pe săptămână, împărțite în diferite grupuri musculare. Motivul pentru divizarea grupurilor musculare este că permite fiecărui grup să fie vizat cu un volum mai mare.

Un stagiar neexperimentat ar putea avea nevoie doar de 8-10 seturi care vizează picioarele lor pentru a stimula creșterea musculară, din cauza lipsei experienței de formare.

Culturistul ar putea avea nevoie de seturi de 30-40 + pentru picioare, pentru a stimula creșterea musculară și va avea nevoie, de asemenea, mai mult pentru recuperare. Prin urmare, o sesiune pe săptămână cu un volum imens este suficientă.

Singurul beneficiu al unui antrenament începător de 5-6 ori pe săptămână ar fi creșterea cheltuielilor cu energia pentru un obiectiv de pierdere a grăsimilor. Cu toate acestea, aceasta poate fi administrată prin dietă sau exercițiu suplimentar cu intensitate mai mică (cum ar fi mersul pe jos).
https://www.quora.com/......e-invested

| Cosmin86 a răspuns:

E o mega prostie.
Ca sa faci piept si spate intr-o zi trebuie sa stai 2 ore la sala, ceea ce e total neproductiv.

Biceps+triceps => 40-45 de minute de antrenament. Intr-o zi stai 2 ore, in alta 40 de minute, aiurea.

Si lucrezi piept+spate de 2 ori pe saptamana.

Mai documenteaza-te si fa-ti un program mai putin stupid.