| viruSaceS a întrebat:

Salut, vreau sa va intreb cum ar fi mai bine sa fac exerctiile pentru marirea masei musculare, odata la 2 zile sau in fiecare zii? adica spre exemplu azi fac brate si picioare, iar maine fac abdomen si spate apoi poimaine fac din nou brate si picioare si tot asa...sau sa fac in fiecare zii toate exercitiile? eu cred ca ar fi obositor si muschii nu sar odihnii suficient ca sa creasca nu?
Vreau cineva care se pricepe sa imi raspunda! dau funda.

Răspuns Câştigător
| koko3475 a răspuns:

Daca nu ai mai facut sala e indicat sa faci o zi si apoi o zi pauza pentru ca musculatura sa se formeze. dupa cateva luni poti sa faci si in fiecare zi.

7 răspunsuri:
| Dkgray a răspuns:

O grupa musculara lucrata direct are nevoie de 5 - 9 zile pentru a se reface. Deci o lucrezi o data pe saptamana.

| SpaNu88 a răspuns (pentru Dkgray):

5-9 zile?laughing) buna asta.
perioada de refacere este de 36-48 de ore. Bafta

| Dkgray a răspuns (pentru SpaNu88):

Perioada de refacere variaza in functie de individ. Unii au nevoie chiar si de peste 5 zile pentru a se reface complet dupa un antrenament intens. Patesc des ca dupa 2-3 zile sa mai am febra la o anumita grupa ceea ce inseamna ca nu este complet refacuta, deci nu o lucrez.
http://www.getfit.ro/antrenament/program-antrenament/o-grupa-pe-zi.html
http://www.steroizi.ro/articole/cele_30_de_minciuni_ale_culturismului.php

| SpaNu88 a răspuns (pentru Dkgray):

Febra nu demonstreaza faptul ca celulele musculare inca nu sunt refecute. celulele musculare se refac continuu. bafta

| UrBaN99 a răspuns:

Pai fa in fiecare zi dar nu te forta cand crezi ca nu imi rezisti fa o pauza stai 30 minute si apucate iarbig grin bafta la exerciti

| UrBaN99 a răspuns:

Funda Pls?

| TheVampireGirl a răspuns:

Hmm..Pai nu poti face aceleasi exercitii in fiecare zi. Tu ai zis ca e obositor. Daca faci alte exercitii in fiecare zi muschii de odihnesc[respectivii muschi pe care i.ai lucrat]. Stiu multi tipi si mi.au explicat si mie.big grin.Bafta!