| patrolevery1 a întrebat:

este ok daca in loc de proteine, praf (eg. pro mass) o sa iau un baton inainte de antrenament si unul dupa? adica ar fi acelasi lucru ca si cand as lua prafuri? intreb pentru ca am incercat pro mass si nu mi place deloc la gust...pur si simplu imi face greata si asa sigur nu voi avea rezultate, daca ma fortez. Si da stiu ca somnul este foarte important si alimentatia insa vroiam sa stiu daca o sa fac ceva cu 2 batoane proteice pe zi in loc de prafuri, voi ce ziceti? ma puteti ajuta?

5 răspunsuri:
| Wehes a răspuns:

Batonul proteic NU poate inlocui suplimentul. ( proteinele )
Proteine = suplimente.
Nu le mai spune proteine pentru ca proteinele sunt : oua, lapte, branza, soia, carne si unele legume iar suplimentele = mancare concetrata.
Batonul respectiv iti ofera energie pe parcursul antrenamentului.

| patrolevery1 explică (pentru Wehes):

Am spus proteinele praf, exista mai multe suplimente pe piata, creatina, carnitina etc... nu numai proteine iar un baton am vazut ca contine 12 g proteine spre deosebire de o portie (80g) de pro mass care are numai 11 g iar batoane as lua 2 pe zi... daca baton=energie si proteinele praf=supliment de ce batonul contine mai multe proteine (ce am eu nevoie ca sunt mai slabut) decat proteinele praf? toata lumea zice ca si batoanele sunt considerate supliment alimentar

| Wehes a răspuns (pentru patrolevery1):

Daca batoanele sunt mai eficiente decat suplimentele atunci de ce mai sunt pe piata? De ce le cumpara lumea?!
Daca esti ectomorf ai nevoie de un Gainer nu de concetrat proteic.

| ITMonster a răspuns:

Iti recomand Sponser! Ce consumi tu sunt CHIMICALE! www.sponser.ro
- Sunt cele mai bune si sunt 100% NATURALE

| CHIP124 a răspuns:

Da ar cam fi dar daca ai pauze intre ele ia unul atunci 3 de fapt nu 2(in total) ca sa ai energie multa sa rezisti la greutati si probleme ca mine eu acu la 17 ani nu ma bat 10 boxeri happy